NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
9 korisnika su online (8 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 9

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 »


Polaganje jaja
#1
Početni član
Početni član


See User information
Imam jedno pitanje koje me jako muči. Prvo nisam mogao da procenim da li je kornjača mužijak ili ženka i na kraju mi je prijatelj pomogao i definitivno utvrdio da je ženka. Pošto je ona kod mene već 14 godina i velika je sada već nekih 17cm da li bi ona trebalo već da bude u mogućnosti da polaže jaja? Svuda nailazim na različite odgovore, te da su bitne godine, te da je bitna veličina, a kad pogledam kod mene kornjača ima i dovoljno godina i postigla je već pozamašnu veličinu. Čudno mi je da nikad nije polagala jaja ako je već ženka u pitanju, a znam da za polaganje jaja treba da ima posebne uslove (podloga od peska). Da li može da se desi da kornjača koja nema potrebne uslove nikada ne položi jaja? I, da li je štetno po kornjaču da joj ne obezbedim uslove za to?
Hvala

Pisano: 29.01.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Polaganje jaja
#2
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Da bi zenka imala jaja moras je drzati u zadovoljavajucim uvjetima cijeli zivot. Crvenouha kornjaca od 14 godina bi trebala biti nesto veca od 17 cm. U pravilnim uvjetima u zatocenistvu zenke u prosjeku narastu 20-25 cm u puno kracem roku od 14 godina sto znaci da je bas nisi drzao kako si trebao. Mnoge kornjace u zatocenistvu nikad nemaju jaja jer im uvjeti to ne dozvoljavaju. Odrasle kornjace ce i bez pjescanog kopna imati jaja, ali izacivanje jaja u vodu je jako stresno za njih. Drze ih u sebi do samog kraja jer su u potrazi za pjescanim kopnom, a to moze uzrokovati distociju pa i smrt kornjace.

Opisi uvjete u kojima drzis kornjacu (velicina smjestaja, oprema...), te sa cime je sve hranis. Ako mozes postavi slike ispruzenog repa sa donje strane i iz profila (poanta je da se vidi polozaj kloake).

Pisano: 29.01.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Polaganje jaja
#3
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Huh 14 godina a samo 17 cm,....Očigledno je zakržljala...moja sa dvije godine prešla već 9cm...

Pisano: 30.01.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Polaganje jaja
#4
Početni član
Početni član


See User information
Skoro sam je merio i stvarno ima 17cm. Pošto sam kornjaču dobio kada sam imao 11 godina prošla je kroz sve faze, od plastične posude sa palmicom, manjih akvarijuma do ovog sada koji je dugačak 80cm, a o tome sam pisao u delu ''Predstavi se''. Znam da joj je i taj prostor mali,ali trenutno ne može veće. Ima i lampu za kopno, UVA/UVB lampu i sijalicu za grejanje kopna i neonku. Ono što meni nije jasno, ako kornjača, ženka naraste u zatočeništvu do 25cm, a žive poprilično dugo i rastu tokom celog života,a već sam ovde čitao da prebrz rast šteti organizmu kornjače nije li ovo neka optimalna veličina i pokazatelj da će sigurno još rasti?! Ona jede sve živo, pretežno meso,čak i biljke i dobija nedeljno 4 žive ribice da se zabavlja. Tako je jela celog života, čak i kad sam je kupio rečeno mi je da je hranim piletinom i junetinom. Nikada nije bila bolesna, čak ni upalu očiju nije imala. Retko kada se vadi iz terarijuma, vodu joj menjam 1-om mesečno i za to vreme ona je na kopnu i sunča se. Kad ljudima kažem koliko godina ima svi se začude jer nikada nisu čuli da je kornjača nekome toliko dugo živela bez problema. Jedina stvar koja me je mučila je to da li je mužijak ili ženka,ali i to mi je prijatelj objasnio, kaže da mužijaci imaju duge kandže i da im je rep duži i veći,a to sam i ovde našao,tako da sam potvrdio njegovu teoriju. Otud moje pitanje za polaganje jaja, pošto sam gotovo 14god živeo u neznanju da li je kornjača muško ili žensko. :) I sad kad sam saznao da je žensko, zapitao sam se da li treba nešto da menjam?!
U svakom slučaju hvala puno....

Pisano: 31.01.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Polaganje jaja
#5
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Istina je da kornjace rastu cijeli zivot ali ne rastu stalno jednakom brzinom. Mladunac raste i po nekoliko mm mjesecno, a odrasle kornjace rastu max. 1-2 mm godisnje. Ne vjerujem da ce zakrzljala kornjaca nakon 17 godina dalje intenzivno rasti kao mladunac, ali ako joj poboljsas uvjete postoji mogucnost da ce imati jaja.
Zenke crvenouhih kornjaca u zatocenistvu u prosjeku narastu 20-25 cm, a maksimalna zabiljezena velicina ikad je bila 35 cm.
Iako si kornjacu pravilno hranio ona ocito nije imala potrebne uvjete za rast u dobi kada kornjace najvise rastu.

Pisano: 31.01.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Polaganje jaja
#6
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
14 godina huh.....znaš li koliko je dijete od 14 godina....zaista veliki uspjeh tako dugo gajiti kornjaću...

Pisano: 31.01.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Polaganje jaja
#7
Početni član
Početni član


See User information
MI IMAMO DVIJE "KORNJACICE" ; ZENKA/2.5god/OKLOP DUZINA=21cm ; MUZJAK/2.5god/OKLOP DUZINA 13cm. OBOJE SU TOTALNO SEXUALNO UGROZENI, PARE SE 300km/h. ZENKA JE VISE NAVRATA SNESLA JAJE ALI SMO TO KASNO PRIMJETILI PA BI SE RAZBILA, TAKO DA SMO UPRAVO VECERAS JEDNO JAJE OTKRILI I PRENIJELI U PJESCANO ZEMLJANI INKUBATOR DA MU DAMO SANSU DA SE RAZVIJE. NETKO KAZE DA SE POVECANJEM ZIVOTNOG PROSTORA I BOLJIH UVIJETA I KORNJACE BRZE RAZVIJAJU.

Pisano: 22.02.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Polaganje jaja
#8
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Huh ovi tvoji podaci Marina zbunjuju,....ti očigledno neznaš koliko su stare tvoje kornjaće jer je nemoguće da kornjaća sa 2.5 godine može nijeti jaja a i da može odrasti 21 cm dužine oklopa....Tvoje kornjaće mora da su mnogo starije....a ako nisu bile u inkubaciji gotovo nikakve šanse ne postoje da se izleže.....Preporućio bih ti da malo podrobnije iščitaš neke stranice na ovoj stranici da više toga saznaš o kornjaćama...Lijep Pozdrav

Pisano: 22.02.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Polaganje jaja
#9
Regularni član
Regularni član


See User information
moje dvije su stare evo sad ce godinu dana i velike 10 cm. sto znaci da su narasle 5 cm u godinu dana.stvarno sam pazio da ih ne hranim previse, ali eto,jasno mi je da to ipak nije normalno.u pocetku sam ih dosta hranio piletinom, poslije reptominom i glistama.osim velicine kornjace su stvarno ok.
imam li razloga biti zabrinut i moze li se provjeriti dal ima posljedica? eto vec dva tjedna sam ih poceo hraniti 1 tjedno i malo manje stavljat hrane.koju pojedu za minutu otprilike!!!

Pisano: 30.03.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Polaganje jaja
#10
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
meni se cini da ih previse hranis ili imas super odlicne uvijete pa ti toliko raste,bas mi je cudno to,nekome za 10god naraste oko 14 cm a tebi za godinu dana 10 cm i ako mozes da stavis sliku da se uvjerim

Pisano: 11.04.2009
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum