NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
11 korisnika su online (11 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 11

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika






Problem sa ocima
#1
Početni član
Početni član


See User information
Dobila sam kornjacu pre tri meseca.Drzim je u akvarijumu sa piljevinom i posudicom sa vodom.Pustam je da setapo stanu kadgod sam kuci jer je mala pa pokusava da se zavuce ispod kreveta ili ostalih elemenata gde je mrak.Pre par dana sam primetila da ne vidi,ali se normalno krece i pokusava da se zavuce opet kazem gde je mrak.Cim nadje takvo mesto stane i ne mrda.Jede samo salatu zelenu jer nista drugo nece.Da napomenem jos nisam kupila odgovarajucu lampu i sta mi je ciniti povodom problema sa ocima.Dali da posavetujem veterinara ili je to mozda normalno u ovom periodu kada je malo hladnjikavo temperatura u sobi je oko 25C nekad se desi da bude malko manja od te ali ne ispod 18C znam da to nije normlano za njih ali je ipak aktivna samo me brine to sa ocima.Hvala.

Pisano: 07.04.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Problem sa ocima
#2
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pozdrav i dobro dosla na forum!

Predpostavljam da se radi o Testudo hermanni (cancara, sumska kornjaca)?
Po opisanome drzis kornjacu u potpuno pogresnim uvjetima. Ova vrsta kornjace uopce nije za drzanje unutra, jer niti jedna lampa ne moze dovoljno dobro oponasati suncevo zracenje da bi zivotinja ostala u potpunosti zdrava.
Obavezno procitaj sljedecu temu, unutra ces naci najosnovnije informacije o drzanju cancare i bolje shvatiti problem drzanja ove vrste unutra: LINK
Piljevina je jako losa podloga jer se prasina zavlaci kornjaci u disni sustav i oci. Trebala bi je zamijeniti sa kokosovim tresetom ili zemljom.
Kornjacu također nije pametno drzati u akvariju, stranice smjestaja bi trebale biti neprozirne jer za kornjacu moze biti jako stresna situacija ako ce stalno pokusavati proci kroz staklo.
Procitaj linkanu temu i sredi uvjete drzanja za pocetak. Oci mogu biti zatvorene zbog brojnih razloga, ali da bi lijecenje bilo uspjesno za pocetak joj trebas osigurati pravilne uvjete.
Kornjcu nemoj pustati da hoda po podu, ona treba imati odgovarajuci smjestaj u kojem ce stalno boraviti.

Da li su oci natecene i da li iz njih izlazi gnoj?
Od kuda si nabavila kornjacu i da li je prije zivjela u odgovarajucim uvjetima?
Od kuda se javljas (za eventualnu preporuku veterinara)?

Pisano: 11.04.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Problem sa ocima
#3
Početni član
Početni član


See User information
Kupila sam je u Novom Sadu u pet shopu na spensu,negde u januaru.Bila sam uzela treset ali se jako isprlja nevidi se od blata jer ulazi u posudicu sa vodom pa odma na zemlju a akvarijum je jako mali da se to odvoji da nebude da odma iz vode udje na deo gde je zemlja.Moracu ovih dana da napravim neko mesto a vidim da nemoze akvarijum,ali mogu nizi pa da oblozim sa necim ivice da nebude providno staklo da zalepim sa nekom trakom ili vec necim.Sto se lampi tice vidim da nisu nimalo jeftine(dobro sada ide lepese vreme pa moze biti napolju,ali sta cu kada opet zahladni.Za oci mi je rekla jedna iz pet shopa da uzmem kapi u apoteci i da stavljam dalo je malko rezultata jer je izalso nesto malo belo iz oka dali je od hlora ove nase vode ili prljavstina sto ti kazes od piljevine ne znam ali evo 4 dan stavljam na svakih 4 sata i malko izgleda vidi na jedno oko.neznam dali da uzmem neku mast da joj stavim sad da joj se oko malo sredi.Kapi se zovu gentokulin.Dali moze pesak umesto te zemlje?

Pisano: 13.04.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Problem sa ocima
#4
Početni član
Početni član


See User information

Pisano: 13.04.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Problem sa ocima
#5
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od: Maja86
Kupila sam je u Novom Sadu u pet shopu na spensu,negde u januaru.Bila sam uzela treset ali se jako isprlja nevidi se od blata jer ulazi u posudicu sa vodom pa odma na zemlju a akvarijum je jako mali da se to odvoji da nebude da odma iz vode udje na deo gde je zemlja.Moracu ovih dana da napravim neko mesto a vidim da nemoze akvarijum,ali mogu nizi pa da oblozim sa necim ivice da nebude providno staklo da zalepim sa nekom trakom ili vec necim.Sto se lampi tice vidim da nisu nimalo jeftine(dobro sada ide lepese vreme pa moze biti napolju,ali sta cu kada opet zahladni.Za oci mi je rekla jedna iz pet shopa da uzmem kapi u apoteci i da stavljam dalo je malko rezultata jer je izalso nesto malo belo iz oka dali je od hlora ove nase vode ili prljavstina sto ti kazes od piljevine ne znam ali evo 4 dan stavljam na svakih 4 sata i malko izgleda vidi na jedno oko.neznam dali da uzmem neku mast da joj stavim sad da joj se oko malo sredi.Kapi se zovu gentokulin.Dali moze pesak umesto te zemlje?


Da, to je Testudo hermanni. U pet shopu je isto vjerojatno imala lose uvjete ako nista drugo sreca je da je nisi uzela iz prirode.

Smjestaj je jako jednostavno napraviti, uzmes samo 4 daske i spojis ih u okvir. Sa donje strane tog okvira pricvrstis npr. foliju za izradu vrtnih jezerca, okvir stavis na pod, unutra sloj od 10-ak cm zemlje/treseta i imas jako jeftin, prostran smjestaj za kornjacu. Kao sto sam ti vec spomenuo, od izrazite je vaznosti da kornjaca ima mogucnost boraviti na pravom suncu tako da bi smjestaj trebala smjestiti na balkon/terasu preko ljeta ili ako nistra drugo pod prozor na juznoj strani kojeg preko ljeta mozes otvoriti da kornjaca moze boraviti na direktnom pravom suncu. A idealno bi je bilo drzati u vanjskom smjestaju u vrtu. Ako joj u buducnosti u stanu neces moci osigurati smjestaj pod pravim suncem onda razmisli o tome da je poklonis nekome tko ima vrt, jer je za tu kornjacu drzanje u terarijskim uvjetima cijeli zivot mucenje. Kada se kornjaca drzi u vrtu preko zime se stavlja u hibernaciju, nije ju potrebno seliti unutra. Ali to je vec sada savim druga tema o kojoj treba jako puno znati.

Da li sada barem iznad jednog kuta smjestaja imas obicnu spot lampu da se kornjaca moze grijati? UVA-UVB lampe jesu skupe, ali ako kornjaci mozes osigurati smjestaj pod pravim suncem neces ih trebati koristiti.

Sto se tice ociju po ovoj jednosj slici oka sto si stavila mi ne djeluje da se radi o bakterijskoj upali ociju niti mehanickom oscecenju od podloge. S obzirom da je kornjaca iz pet shopa i da je vec mjesecima drzis na pogresnoj prehrani najvjerojatnije se radi o hipovitaminozi (nedostatku) vitamina A. Kornaci bi pod hitno trebala promijeniti prehranu (sve ti je detaljno opisano u linku iz mog prvog posta u ovoj temi) i odvesti kornjacu kod veterinara koji joj moze davati vitamin A ako doista ustanovi da se radi o hipovitaminozi. U svakom slucaju bi joj trebala poceti davati hranu bogatu vitaminom A i nabaviti vitaminske kapi za gmazove koje ces stavljati na hranu.
Antibiotske kapi ili masti za oci ima smisla koristiti samo ako se radi o bakterijskoj upali ociju, one nece rijesiti problem sa vitaminom A. Kloni se savjeta osoblja iz pet hopa, jer budimo realni zbog njihovog pogresnog drzanja i savjeta je tvoja kornjaca sada u stanju u kakvom je.

Ne, sami pijesak je također jako losa podloga za ovu vrstu kornjace.

Pisano: 13.04.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Problem sa ocima
#6
Početni član
Početni član


See User information
Problem je sto ja u stanu nemam terasu,ja je stavim na prozor posto sam sa suncane strane ali ona se konstantno sklanja od sunca.Jako mi je zao sto joj se to desilo,posto sam je dobila na poklon i jako sam je zavolela.Zao mi je sto se muci,da je poklonim nekome nemam kome,posto uglavnom svi zive u stanovima.sta mi vi predlazete?

Pisano: 14.04.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Problem sa ocima
#7
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Kornjacu ne stavljas na sunce kada tebi pase nego kornjaci treba osigurati mogucnost da se ide sama suncati kada njoj to odgovara. Kornjace kao gmazovi nemaju stalnu temperaturu tijela vec je reguliraju krecuci se kroz svoju okolinu. Na tebi je da joj osiguras smjestaj sa adekvatnim rasponom temperatura da si kornjaca sama moze odrediti temperaturu koja joj odgovara.
Ako nemas vrt i zelis svojoj kornjaci najbolje potrudi se naci nekoga tko ima vrt i zeli kornjacu, jer kornjaci u tanu nikad nece biti dobro kao boravak na otvorenome.
Ako je bas zelis zadrzati onda bi kornjaci trebala posvetiti jedan prozor na juznoj strani. Ispred tog prozora napraviti "tortoise table" smjestaj i drzati prozor vecinu proljeca i ljeta otvoren da kornjaca boravi na pravom suncu. To je jedina prihvatljiva opcija za drzanje ove vrste unutra.

Pisano: 14.04.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Problem sa ocima
#8
Aktivan član
Aktivan član


See User information
To je skroz mala kornjaca, nema ni godinu, cini mi se. Tako male kornjace su osjetljive i treba im osigurati puno sunca da bi se pravilno razvijale. Ljudi grijese kad ih nabavljaju a da uopce nisu upoznati s njihovim potrebama. Ova na slici mi se cini malo bolesna...iz iskustva s malim kornjacama znam da ih samo sunce spasava u mnogim problemima. Sto vise izlozenosti suncu (ali da se mogu skloniti u hlad kad zele) + zdrava prehrana (maslacak, trputac, bijela djetelina, cikorija...). Oko je najbolje ne dirati, samo ce se popraviti kad se poprave uvjeti drzanja, osim ako nije u pitanju neki ozbiljniji problem.

Pisano: 19.04.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Problem sa ocima
#9
Početni član
Početni član


See User information
Od onda stavljam joj kapi na oci,ali ona i dalje nevidi kako treba naime malo je otvorila oci.Dali je potrebno uzeti neke masti da se poboljsa to na bolje.I primetila sam da je i glava suva onako kao da se susi neznam bolje da objasnim.Pocela je da jede sargarepu ne dajem joj vise salate jer jede nevidjeno mnogo salate.U posudici ima vode uvek svaki dan stavljam svezu.Uskoro bi trebala da dobije zemljani dom ali mi morate reci koju zemlju da stavim kao podlogu i sta jos sem zemlje da stavim da nebude na celoj povrsini zemlja neka ima malko dali peska ili kamenja naravno ne onih sitnih ostrih nego malko vecih i da su obli pa ih naredjam.

Pisano: 29.04.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Problem sa ocima
#10
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Normalno je da se kornjaci koza povremeno ljusti...mozda ti to izgleda kao da joj je glava suha...ali ne bi smjelo dolaziti do pucanja koze, da joj krene krv. Ako ima kakvih ranica, namazi ih nekom masti, npr Garamycin. Oko mozes namazati s 1% Kloramfenikol masti, nekoliko dana, mozda se stanje poboljsa.
Kao podlogu je dobro staviti normalnu vrtnu zemlju. Al kako kornjaca vrsi nuzdu, trebalo bi tu zemlju povremeno mijenjati, bar gornji sloj.
Mozes staviti koju kamenu plocu, malo sijena u neki kut.

Pisano: 29.04.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum