NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
14 korisnika su online (11 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 14

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika






HITNO!!
#1
Početni član
Početni član


See User information
Pozdrav!
Nedavno sam udomila žutouhu kornjačicu staru oko godinu dana koja je živila u groznim uvjetima, u skoro ništa vode u nekoj posudici sa račićima kao jedinom hranom. Imala je zatvorene oči, nije obavljala nuždu ni jela. S obzirom da nikad nisam imala kornjaču, pročitala sam na vašoj stranici šta mi sve treba i počela nabavljati malo po malo ovisno o financijskim mogućnostima.

Nažalost njoj je postajalo sve gore. Hvatala je zrak i omlitavila toliko da je izgledalo kao da je uginula. Odvela sam je u veterinara gdje je dobila injekciju vitamina A i D te antibiotik. Veterinarka mi je dala antibiotik da joj stavljam u hranu a ako ne pojede to, a bude joj gore, da je dovedem opet a ako joj se stanje popravi da je ne trebam ni dovodit.

Sutradan je kornjačica bila kao nova, od vitamina su joj se otvorila oba oka, počela je jest, obavljat nuždu i bila je aktivna. Par dana sam je držala u plastičnom akvariju sa jako malo vode i lampom za grijanje. Izvodila sam je na sunce i svaki dan je bila sve bolje i bolje dok nije skroz ozdravila.

Jučer sam je vratila u akvarij, namjestila temperaturu vode na 24 a vanjsku na 28. Ponašala se ok, spavala među lišćem, plivuckala okolo i izlazila vanka na grijanje. Nažalost napravila sam jednu glupost i ugasila joj svjetlo preko noći al svega na par sati jer mi je bilo žao šta je stalno na svijetlu a još joj nisam nabavila noćnu lampu. E sad, ne znam jel to uzrok ili nešto drugo al kornjača je skroz loše. Bila je dobro cijeli dan a navečer sam vidila da ne može isplivat na površinu, izgledalo je kao da će se ugušit i izvadila sam je van i stavila opet u plitki akvarij sa lampom za grijanje. Kad je podignem ona visi mlitavo iz oklopa a kad je u akvariju leži i spava i svako par minuta napravi đir, uhvati par puta zrak i opet zaspe i tako stalno. Nakon šta udahne i zatvori usta izađe joj voda kroz nos. Šta da radim? :(
Imam tu injekciju antibiotika al ne znam ni koji je ni koliko ni gdje bi joj ga trebala dat i dali da joj ga uopće dam. Da je vratim u akvarij ili ne? Koju temperaturu da joj namjestim? Sutra ću je odvest u veterinara ali nisam sigurna da će dočekat jutro pa ako ima da je netko budan i ima koji savjet bila bih zahvalna! :(

Pisano: 08.04.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: HITNO!!
#2
Početni član
Početni član


See User information
Kornjačica skoro pa ne pokazuje znakove života osim šta svakih 5-10 minuti otvori usta al nogice i glava su mlitave, oči su otvorene al ne trepče. Ugiba. Ne znam kako mu više pomoć osim da stojim s njim dok ne ode...jadan moj mali.. :(

Pisano: 08.04.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: HITNO!!
#3
Početni član
Početni član


See User information
Uginia je...

Pisano: 08.04.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: HITNO!!
#4
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pozdrav,
zao mi je sto se nisi ranije javila kada si prvi puta primjetila da kornjaci nije dobro jer je kornjaca primala terapiju na pogresan nacin. Trebala je dobivati injekcije antibiotika kroz period od par dana, a da bi antibiotik mogao djelovati kako treba temperatura vode je trebala biti 30 stupnjeva (uz pomoc grijaca), a kopno i zrak oko 35 stupnjeva. Jedino uz visoku temperaturu je metabolizam dovoljno ubrzan da moze iskoristiti antibiotik. Stavljati antibiotik na hranu je u slucaju upale pluca beskorisno.
Zao mi je sto je kornjaca uginula!

Pisano: 11.04.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: HITNO!!
#5
Početni član
Početni član


See User information
Nažalost tada nisam znala da vam se mogu obratit u vezi takvih stvari :( Stranicu sam posjetila dok sam tražila informacije o opremi koju trebam nabavit za nju, forum nisam ni gledala.

Kad je kornjačica počela pokazivati znakove upale pluća bio je Uskrs i okrenila sam nebo i zemlju da dođem do veterinara. Tužno je šta ta veterinarka i ona u koje sam je vodila odmah sutradan, nemaju pojma o kornjačama. Obje su mi rekle da je kornjačica dobro. Prva joj nije htjela dat nikakvu terapiju, a druga joj je dala onu gore opisanu. Rekle su mi i da joj grijač nije potreban i da sam bacila pare na to. Uglavnom, obje su se složile oko toga da je zdrava i ja sam im povjerovala, kontam - kolike su šanse da su obje u krivu? Al eto, ima bit da su velike.
Kornjača je izgledala zdravo sljedećih tjedan dana a onda joj se stanje naglo pogoršalo u noći kad sam vam poslala poruku.

Stavila sam njenu sliku čisto da ljudi vide kako kornjača NE BI trebala izgledati, pošto joj je oklop bio u katastrofalnom stanju. Inače, ja sam iz Splita pa ako znate za veterinara koji se razumi u kornjače, molim vas napišite za neke druge ljude koji će trebat njihovu pomoć.

Tragično je šta danas svatko tko ima 60kn u džepu može kupit kornjaču.
Tragično je i šta je moja kornjača mrtva radi istih tih ljudi koji su jednom kesnili 60kn kako bi ušutkali svoju djecu na par sati, a poslije izgubili interes za nju i doveli je u stanje u kakvom je bila.

U cijeloj toj priči, jedina dobra stvar su bili ti vitamini od kojih je progledala nakon par sati, tako da je moja kornja uspjela vidjeti svijet oko sebe, osjetit sunce i hranit se normalno, pa je, ako išta, uginila sita i okružena ljudima koji je vole, iako mi to nije nikakva utjeha. Neću nikad prežalit šta je nisam uspila spasit.

Kori, hvala ti na odgovoru, da sam bar znala za tebe ranije...
( Isprike zbog ovoliko teksta, morala sam... )

Dodaj datoteku:



jpg  DSC01307.JPG (133.58 KB)
2456_516e0d5dc08e4.jpg 500X376 px

Pisano: 17.04.2013

Editirano od lilith on 17.04.2013 04:52:48
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum