NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
15 korisnika su online (12 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 15

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika






Molim pomoć u vezi jaja!
#1
Početni član
Početni član


See User information
Pozdrav svima!
Ovako:Supruga na cesti našla kornjaču,donesla je kući,ženkica je,to smo zaključili.Tražeći po netu čini mi se vrsta Evropska barska-ispraviti ćete me ako sam u krivu(kasnije kad stavim sliku).Prve dane bila je jako preplašena i svega se je bojala.Jako brzo se prilagodila i mogu reći da se već ugodno osjeća i ne uvlaći se u oklop kao prve dane,upoznala se sa mačkom i dvoje psa,sve prošlo u redu.Prvih pet dana ništa nije jela,već smo se brinuli.Svakakvi pokušaji i ništa,dok supruga nije ponudila sirove lignje-navalila ko luda :)). Udomačila se i sve ok iako pliva trenutno u lavoru u postupku smo nabavke akvaria 220l-nadam se dovoljno.Kornjača po izgledu je odrasla i pretpostavljam da ima već neku godinu.E sad da ne duljim,jučer je bila u vrtu sa suprugom,one se šetaju na veliko:)... Počela je kopati i to nam je već bilo čudno i sumljali smo da bi se možda nesla.Pošto je po noći u lavoru u vodi,tako je bila i noćas kad jutros "jaja"-pet komada.E sad pomoć,već kad ih je izlegla probao bi da uspiju.Čitao sam da ih nebi trebalo okretat,vjerovatno su se okrenula u vodi.Izvadili smo ih vani i dalje neznam.Pretpostavljam da moraju biti na toplom(koja temp.??).
Dali moraju biti zakopana ili ne??Pokušavam nešto pronaći na netu i ovdje na forumu ali mi ne uspjeva pa molim za pomoć i savjete.
Hvala svima najljepša.
-Željko

Pisano: 14.06.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Molim pomoć u vezi jaja!
#2
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Bravo!!! Cestitam ti, unistio si pet pomladka europske Barske kornjace, svaka ti cast!

Pisano: 14.06.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Molim pomoć u vezi jaja!
#3
Početni član
Početni član


See User information
Koji je tvoj problem? Covek je pitao za pomoc zato sto ne zna a ne da bi neko prozivao.
Ja ne znam sta bi trebalo da se radi u takvoj situaciji :(

Pisano: 14.06.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Molim pomoć u vezi jaja!
#4
Početni član
Početni član


See User information
Hvala na podršci "NemanjaGranger".
Pitam za savjet kad ono....
Stvar je u tome da sam u svome životu imao svakojake životinje ali nikad kornjaču,pa samim tim i neznam puno ali brzo učim :)
Pošto je bila na samoj cesti kojom voze vozila a u mjestu kojem se nalazila koliko mi je poznato(a je..) ne nalazi se nikakva bara,držim da je nekome možda pobjegla. Da je ostala na cesti vjerovatno bi sad bila pokojna. Toliko o tome.
Zanimaju me iskustva,postupci i poneki dobronamjerni savjet u vezi jaja.
Hvala!
-Željko

Pisano: 14.06.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Molim pomoć u vezi jaja!
#5
Početni član
Početni član


See User information
Evo nešto sam našao-piše Vlatka Erman, dr. vet. med:
Kornjače se razmnožavaju jajima koja, za uspješan razvoj, moraju biti položena na suhom. No, sva položena jaja ne moraju biti i oplođena. Nije rijetkost da ženke polažu posve normalna, no neoplođena jaja. Zanimljivo je da nakon parenja kornjače mogu dugo vremena i zadržati jaja, no normalno ih polažu 3 do 6 tjedana nakon parenja.

Polaganje jaja se događa isključivo na kopnu. Do polaganja će doći samo kada ženka nađe povoljno mjesto za gniježđenje. U protivnom, može zadržati jaja čak i do 3 godine. Da se vrijeme polaganja približava, primijetit ćete po tome što će sve više vremena provoditi na suhom, istražujući i kopajući po podlozi. U pojedinim slučajevima, u nedostatku prostora za gniježđenje, ženka će jaja ispustiti u vodu, no tada se ne mogu razviti i najčešće budu pojedena ili istrunu. Stoga je važno prirediti zemljani prostor ili zasebnu kutiju sa rahlom zemljom, pijeskom i/ili biljnim materijalom u koju možete smjestiti ženku gdje će iskopati jamicu i u nju položiti jaja te ih potom zatrpati. Vrlo uspješno se pokazala mješavina zemlje i pjeska (1:1) za podlogu u koju ženka polaže svoja jaja. Posuda u koju ženka polegne jaja, trebala bi biti najmanje 20 cm duboka. Posebno je važno da se jaja ne okreću, uzimati ih tako da im se položaj ne pomakne, kako se nebi oštetila pupčana vrpca i time uništio plod. Neki preporučuju da se nakon polaganja jaja izvade i inkubiraju u posebnoj kutiji, dok drugi smatraju da ih je bolje ostaviti gdje su položena. Činjenica je da su jaja gmazova izrazito krhka i lako se oštećuju. S obziro na to, smatram kako je bolje da u trenutku polaganja jaja kornjačica bude sama, tj. ne bude ni na koji način ometana od nikoga pa tako ni od strane mužjaka.

Nakon što se izvale iz jaja, kornjačice ostaju u leglu dok u potpunosti ne potroše zalihu hrane iz žumanjca, prije nego što počnu s grebanjem prema površini. Majke ne pružaju nikakvu pomoć u valjenju ili uzgoju mladunaca.
-Još sam saznao da inkubacija traje od 2 do 3 mj.ovisno o temp.

Pisano: 14.06.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Molim pomoć u vezi jaja!
#6
Početni član
Početni član


See User information
Pošto je moja izlegla u vodi i mislim da nisu u vodi bila jako dugo i ako postoji mogućnost da su oplođena i ako se nisu jako okretala u vodi(JOJ ima puno ako),vrijedi pokušati zar ne kad su već tu.Onako kako sam ih izvadio iz vode tako sam ih položio u cvijetnu teglu sa podlogom od zemlje i pokrio ih sa sitnom zemljom nekih 10-15cm ,stavljena su na toplo mjesto gdje bi tem. trebala biti od 24-28 C...pa da vidimo za nekih 2-3mjeseca dali ima sreće....
možda bude nešto :)

Pisano: 14.06.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Molim pomoć u vezi jaja!
#7
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od: NemanjaGranger
Koji je tvoj problem? Covek je pitao za pomoc zato sto ne zna a ne da bi neko prozivao.
Ja ne znam sta bi trebalo da se radi u takvoj situaciji :(

Jeli ovaj, da te pitam nako, medju nama, sta te boli briga za moje probleme ? Jeli ih ti rijesavas ? Imas ti mozda problem samnom ? Skini mi se skicme i mani me se svojih komentara ako ti se nisam obratio ...

Citiraj:

Pisano od: GIZMO
Pošto je moja izlegla u vodi ...

Gledaj, znam da nema svrhe, ali cu ti reda radi ipak neke stvari objasniti. Pod prvo, zena ti je uzela divlju kornjacu i donjela kuci, a najmanje 859 puta je navedeno da su barske kornjace zasticene, da ih ne treba uzimati iz divljine, da su im potrebni odredjeni uvjeti ako se drze u zatocenistvu, sto ti kao laik vjerovatno neces moci ni znati. Kornjaca je polegla pet jaja i jaja su sa 98% unistena, ostalih 2 posto koji im je preostalo, unistena su jer si ih pogresno inkubirao. I onda dodjes ovdje i trazis "savjet" i ne razumijes sto ti netko (kao na primjer ja) tako odgovara.
Naj pametnije sto mozes uciniti, je da odneses kornjacu tamo gdje si je i nasao jer kornjaca je naucila na zivotni ciklus zime i ljeta i nebih rekao da ces joj to pravilno pruziti, (o tome sto krsis zakon koji vjerovatno svejedno niko niti postuje niti nadzire da i ne govorim). JA imam tri podvrste Emysa, i znam sto govorim.

Pisano: 14.06.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Molim pomoć u vezi jaja!
#8
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
@GIZMO, sve ti je objašnjeno. Ako već hoćeš da uradiš nešto dobro za kornjaču, daj nam podatke gde si našao kornjaču pa da ti kažemo gde je najbliže mesto da je pustiš.

Pisano: 15.06.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Molim pomoć u vezi jaja!
#9
Regularni član
Regularni član


See User information
GIZMO dobro su ti rekli takornjača je rođena u diljini i živi u divljini pusti ju ona če nastaviti ciklus svog života najnormalnije.

Pisano: 14.07.2011
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum