NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
9 korisnika su online (8 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 9

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu

Tags: Bolesti  

Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 3 »


Vidno bolesna kornjacica!
#1
Početni član
Početni član


See User information
Pozdrav!
Jucer sam nasla malu žutouhu kornjacicu u ribnjaku u parku.Cini mi se da je to idealno mjesto za odbaciti kornjacu kada vam dosadi.
Voda je jako zmazana,tamno zelena a koncentracija kornjaca je ogromna.Kornjacica (oklop joj je dug oko 6cm) je bila na povrsini i samo se s nogicom drzala za beton ribnjaka.Ima jako upaljene oci,jedno joj je tamno crveni i nabubreno,drugo polu zatvoreno.Na mjestima joj se ljusti oklop,ne krece se,ne jede.
Jedino ispruzi glavu i spusti je na kamen.
Uvjeti u kojima se trenutno nalazi:
Akvarij cca 50cm dug,30ak sirok,sobna temperatura (grijac stize za koji dan,filtrirana voda.Lampu nemam,stavila sam joj obicnu sobnu lampu da je bar malo grije.Danas sam je okupala u kamilici 5min,oci joj kapam s tobrexom.Ponudila sam joj vise puta jetrica ali nije reagirala.Bila bih vam zahvalna ako bi mi mogli jos sto savjetovati za potencijalni i brzi oporavak.
Unaprijed hvala.

Pisano: 25.03.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Vidno bolesna kornjacica!
#2
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Pozdrav i dobro dosla. Jedino cega se u ovom trenutku jos mogu sjetit je da pazis kolika joj je dubina vode. Imala sam odraslu crvenouhu koja je isto spustala glavu kad se razboljela i u par navrata sam imala osjecaj da bi se mogla utopit pa sam joj prilagodila dubinu vode da moze udahnut bez naprezanja iako je u tom periodu boravila uglavnom pod lampom, na suhom. Kad smo je odveli na stacionar na faks mi je veterinarka isto rekla da su je samo pod kontrolom pustali u vodu jer su i oni primijetili da se cudno ponasa u vodi.
Mislim da bi bilo dobro ako si u mogucnosti da je odvedes do veterinara.
I ako mijenjas vodu, neka bude odstajala u kanti barem 24 sata jer bi joj klor na te upaljene oci mogao jos pogorsat stanje.

Pisano: 25.03.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Vidno bolesna kornjacica!
#3
Početni član
Početni član


See User information
Zahvaljujem na savjetu!
Plitka je i ima puno kamenja za izaci na suho.Medutim u vodu je nisam ni stavljala,malo je pospricam sa toplijom vodom da nije suha skroz i da joj se oci navlaze malo,jer kada sam je umocila u kamilicu samo je plutala,tako da sam je ostavila na kamenu.
Samo me zanima treba li je namkati i ako treba koliko cesto ako znate?
Unaprijed hvala

Pisano: 25.03.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Vidno bolesna kornjacica!
#4
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Ja je ne bi maltretirala ako joj pase biti na suhom ispod lampe. Na suhom bi ti temperatura trebala biti 35. 2-3 puta dnevno je stavi u vodu i probaj joj ponudit komadice jetrice ili piletine s pincetom. Mozda ti se i posreci pa pojede nesto.
Nadam se da ce se Kori ili Tito javiti, ja ipak vise nagadjam nego sto znam.

Pisano: 25.03.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Vidno bolesna kornjacica!
#5
Početni član
Početni član


See User information
Svaka pomoc je dobrodosla!
Hvala!

Pisano: 26.03.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Vidno bolesna kornjacica!
#6
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pozdrav i dobro dosla na forum!

Jako je lijepo sto si spasila tu zivotinju, nadam se da ce se oporaviti.
Oci kod kornjaca mogu biti zatvorene zbog tri razloga. Prvi je bakterijska infekcija, drugi je nedostatak vitamina A i treci je posljedica upale pluca. S obzirom na period godine kada se zivotinje bude iz hibernacije, opcu slabost zivotinje i plutanje bez mogucnosti da kornjaca potone postoji velika mogucnost da se radi o upali pluca. U tom slucaju su ti Tobrex kapi beskorisne jer one samo rjesavaju bakterijku infekciju. Injekcije antibiotika su jedina terapija koja moze spasiti tu kornjacu.

Da li na kopnu ispusta piskutave zvukove?
Da li joj na usta i nos izlazi sluz?

Kornjacu sto prije trebas utopliti, vodu podici na 29-30 stupnjeva, te zrak kojeg kornjaca udise na 33-35 stupnjeve. Izuzetno je vazno da zrak u akvariju bude topliji od vode inace moze doci do pogorsanja stanja. Kada po noci gasis rasvjetu pokrij akvarij plocom stiropora ako nemas poklopac kako bi drzao toplinu i vlagu (ostavi ipak manji dio otvoren zbog ventilacije).

S obzirom da si iz Zg. najbolje bi bilo da se javis dr. Lukač, ona je na ovim prostorima najstrucnija po pitanju lijeceja kornjaca:

Citiraj:

Maja Lukač, dr.vet.med.
Veterinarski fakultet, Zavod za bolesti peradi s klinikom, Heinzelova 55, Zagreb
Radno vrijeme Ambulante za ptice:
ponedjeljak, srijeda, petak: 09:00-11:00 h
utorak, četvrtak: 16:00-18:00 h
Tel.: 01 2390 410
E mail: maja.lukac@vef.hr

Napomena: prije odlaska u ambulantu telefonom provjeriti u kojim terminima doktorica radi taj tjedan.


Pisano: 27.03.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Vidno bolesna kornjacica!
#7
Početni član
Početni član


See User information
Pozdrav,hvala na savjetima !
Vidjela sam je par puta da je zjevnula i jednom sam cula cudan piskutavi zvuk.
Sluzi nema.Za razliku od ostalih par dana kada sam je nasla u istom polozaju kojemu sam je ostavila,danas se kretala i preplivala akvarij do drugog kamena da se smjesti bliže lampi.Tako da je došlo do malog pomaka.Zadnja 2 dana je nisam vidjela da zjeva i hvata zrak.Hranu još uvijek ne ferma.Tobrex je malo smirio upalu ali joj je oko još uvijek crveno i zatvoreno.Voda joj je trenutno 23-25 stupnjeva,sutra stize grijac pa cu dici temperaturu.Gdje mogu kupiti vitamin A,u pet shopu ?Akvarij je uvijek pokriven osim djela gdje je lampa jer ionako nemam adekvatnu rasvjetu/grijanje pa da barem malo dignem temperaturu kopna.
Nažalos trenutno nisam u Zagrebu,studiram u Rijeci.
Kada sam kontaktirala veterinara nisam dobila nikakve korisne informacije niti su me uputili netkome tko bi mi mogao pomoci.
Pročital sam da kada imaju problema s ocima gube osjet mirisa,postoji li neka hrana koja ima jaci miris pa da joj mozda to ponudim,ili pricam gluposti :) ?



Pisano: 27.03.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Vidno bolesna kornjacica!
#8
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Dok joj oci ne sredis, nece jesti, barem su takva moja isustva. Postoje kapi Plivit AD3 (u ljekarni, koriste se i za djecu) koje se mogu kapati na hranu, ali ako korni ne jede nema koristi od njih, samo injekcija, znaci odlazak kod veterinara. Prije nekoliko godina kad mi je kornjaca zbrisala u vrtu i dosta vremena je nisam uspjela naci pa je nakon izlaska iz skrovista bila dehidrirana i upaljenih ociju i nakon prve doze je bila naocigled bolje. Mislim da smo je tada odveli nakon tjedan dana na jos jednu dozu i sve je bilo super. Ali oci su bile natecene i bijele, ne crvene kao kod tvoje.
Ako uskoro ides doma u Zgb, odvedi je na faks ili barem probaj kontaktirati telefonom dr.Lukac (ako joj ostavis poruku javit ce ti se naknadno) pa neka ti da savjet sto se tice doze AD3 i da li mozda ima neki nacin da se da oralno. Vjerovatno ce preporucit i infuziju s obzirom da korni ne jede. Mi smo davali kombinirano Ringerovu otopinu i 5% glukozu, po 9ml dnevno svake, ali nasa je bila komad od kile. To su ti neke uobicajene terapije s kojima ne mozes pogorsat stanje, ali ako se radi o nekoj bakterijskoj upali nece puno ni pomoci. Nakon sto se cujes s dr probaj kontaktirati veta u Ri i unaprijed telefonom reci da si se cula s Dr.Lukac i o kojoj dozi se radi jer su u strucnim literaturama pocesto navedene puno manje doze od potrebnih. U to sam se uvjerila kad sam sa svojom isla prvi put kod veta, trazila je vetica po knjigama i isla s dozom koja se navodi u knjigama. Na kraju se, nakon kontakta s dr.Lukac ispostavilo da je u knjizi navedena 1/3 doze koju je dr.Lukac rekla. Ocito je koliko im se neka opsirna strucna literatura bavi gmazovima, a nemaju sami dovoljno iskustva s kornjacama jer je to, na zalost ipak jednokratni ljubimac kojeg se lako odbaci u ribnjak ako nije u redu ili kad preraste plastiku s palmicom. U to si se na zalost uvjerila u tom parku

Pisano: 28.03.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Vidno bolesna kornjacica!
#9
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Nazalost sumnjam da ces ista uspjeti napraviti bez veterinarske pomoci jer kada kornjaca odbija hranu, jedva se krece, ispusta zvukove, zijeva, ne moze potonuti...to su sve simptomi koji se javljaju u zavrsnom stadiju bolesti i bez injekcija antibiotika se rijetko koja zivotinja oporavi (ako je uopce nasa dijagnoza tocna).
Probaj kontaktirati dr. Lukač svejedno i pitaj je da li te moze uputiti nekom veterinaru s kojim surađuje u Rijeci koji ima volje lijeciti kornjacu.
Vitamin A mozes kupiti i u pet shopu u obliku vitaminskih kapi za gmazove, međutim od toga nema koristi ako zivotinja odbija hranu. Ako je u tome problem opet bi veterinar to trebao srediti.
Mozes kornjaci probati ponuditi jacu hranu intenzivnijeg mirisa poput iznutrica.

Pisano: 28.03.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Vidno bolesna kornjacica!
#10
Početni član
Početni član


See User information
Ocu nazvat cu u ponedjeljak, u petak sam fulala radno vrijeme.
Hvala.

Pisano: 29.03.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum