NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
12 korisnika su online (12 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 12

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




« 1 2 (3) 4 5 6 »


Re: par pitanja od pocetnika
#21
Regularni član
Regularni član


See User information
Verovatno cu napraviti onaj deo sa pregrdam,gore ostrvo dole filter i grejac.Sta mislis o tome? I jos nesto one loptice za biolosku filtraciju se stave da plutaju po vodi ili se stavljaju nekako posebno u filter?

Pisano: 30.03.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Anonymous
Re: par pitanja od pocetnika
#22
Stakleni termometar izvadi. Kornjaca je sad verovatno jos slaba da bi ga razbila ali sto rizikovati kad imas termometre kao nalepnice koje ces lepiti kada akvarijum bude gotov. Kostaju 100 dinara, zalepe se za staklo i pokazuju temperatur. Grejac ima prilicno debelo staklo tako da kornjaca nece moci da ga razbije ako je propisno zalepljen vakumskim kapicama.
UV lampa moze da bude i stedeca sijalica, a moze i obicna neonka. UV spektar svetlosti je nevidljiv deo spektra koji sluzi zivim organizmima za absorpciju korisnih minerala vitamina itd. Da ne duzim, nema ga u obicnim sijalicama, samo na oznacenim. Znaci na sijalici mora da pise UV i mora da pise koliko % UV index-a ima. Uzmi 5% posto toliki je prosecno UV indeks tokom suncanih dana na prolece, pocetkom leta i jeseni. Znaci kad nisu tropske vrucine. Ne preporucujem 10%, zato sto je to za pustinjske zivotinje, iz podrucja gde je sunce tokom godine mnogo jace nego u meksickom zalivu odakle su ove kornjace.
Ne znam sta imas protiv PC? Zasto ne tamo? Ako je cena u pitanju, UV lampa ti je svuda skupa. Znam da je nezgodno izdvojiti 20 evra za lampu, ali ako volis zivotinju onda to nije nista. Ljudi izdvoje 800 evra za Iphone 5, a problem je za kornjacu 20.
Moja preporuka, ako ce ti roditelji dati da se radi kod staklorezca akvarijum, da o istom trosku uradis i stakleni spoljni filter. To ce troskove stakla i izrade povecati za 500-800 dinara a odradice posao podjednako dobro kao i kanisterac od 200 evra.


Editirano od Kori on 27.05.2013 00:32:25
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: par pitanja od pocetnika
#23
Regularni član
Regularni član


See User information
Ok.
Pa da imam 800e ne bih kupila iphone nego bih kornjaci napravila super smestaj.
Nemam nista protiv PC licno ali iste stvari u drugim pet shopovima su mnogo jeftinije(ista marka sve) bar kad se govori o stvarima za mog psa.Pretpostavljam da je isto i sa drugim stvarima.Mislila sam da mozda znas neki drugi pet shop sa istom tom opremom.
A imas li neku skicu tog staklenog spoljnog filtera?

Pisano: 30.03.2013

Editirano od Kori on 27.05.2013 00:34:32
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Anonymous
Re: par pitanja od pocetnika
#24
Sa cenama slabo stojim. Mogu da pogledam gde bi ti najjeftinije izaslo. Za filter procitaj poruku.

Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: par pitanja od pocetnika
#25
Regularni član
Regularni član


See User information
Procitala sam poruku,nego jel mozes ovde da postavis ipak neku skicu?

Pisano: 30.03.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Anonymous
Re: par pitanja od pocetnika
#26
Moram da vidim sa korijem da li je ok da se okaci link sa nekog od akvaristicarskih sajtova.

Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: par pitanja od pocetnika
#27
Regularni član
Regularni član


See User information
Ok.

Pisano: 30.03.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: par pitanja od pocetnika
#28
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od: Pavle
http://www.kornjace.com/modules/cjaycontent/index.php?id=29 Ovde procitaj o filtraciji. Preporucujem kanister ili DIY filter po principu kanisterskog. Unutrasnji potopni, sundjer, korner, hang on filteri ne mogu dobro da odradjuju posao kod kornjaca. Racunaj da treba filter sa bar 3 puta vecim protokom nego sto imas vode u koritu/akvarijumu. Npr ako imas 100 litara, preporuceno je da da filter ima protok bar 300l/h. To je neki minimum, pozeljno je jos vise, zato sto kornjace mnogo prljaju vodu. Kvalitetnih kanister filtera nema ispod 100 evra, tako da ce ti to biti najveci trosak. Naravno imas i jeftinije resenje u vidu rucno radjenih filtera.
Drzanje kornjace je jako skup hobi :)


Za pocetak jaci unutarnji filter na malom smjestaju sa malom kornjacom moze posluziti. Vanjski kanisterski filteri su poprilicno skupi i vecini ljudi se ne isplati kupovati mali kanister filter koji ce im sluziti samo godinu dana na malom smjestaju. A rijetko tko je odmah na pocetku voljan i sposoban kupovati velik i skup model koji ce moci sluziti na buducem smjestaju.
Također ne mozes tako generlizirati pravilo za određivanje potrebnog protoka jer je 300 l/h za 100 litara toliko slabo da je to prakticki beskorisno. Na 100 litara se obicno stavlja protok 400-600 l/h.

Citiraj:

Pisano od: Aly
Konacno sam se dogovorila sa njima.Nosicemo da nam staklorezac uradi po merama.Samo sad da osmislim kakav da bude.Verovatno ce biti 70X40X40ili30.Samo ne znam koja debljina stakla je potrebna.
Uzecu sto pre i uva/uvb lampu i grejac.Mozda uzmem i tu pumpu aftman sto si mi preporucio samo mi reci gde da nadjem pumpu grejac i uvb lampu a da nije u PC.
i jos jedno pitanje.Ona je pravi harambasa i kad sam joj stavila termometar da izmerim onda temperaturu vode ona ga je odmah napala.Da li ona moze da unisti grejac i pumpu ako pokusa?
I sta da koristim kao podlogu u akvarijumu?
I cula sam da se u mesto uvb sijalice moze koristiti stedna.Da li je to istina?


Akvarij 70x40x30 ili 70x40x40 cm ce ti moci posluziti sljedecih 2 godine kao smjestaj. Da bi 70x40x30 cm mogla puniti do vrha potrebno je staklo debljine 5 mm sa gornjim uzduznim pojacanjima., a da bi 70x40x40 cm mogla puniti do vrha potrebno ga je napraviti od 6 mm debljine sa gornjim uzduznim pojacanjima. Za djelomicno punjenje akvarija (npr. do pola) moze posluziti i tanje staklo, no preporucam da napravis od navedenih debljina iz razloga sto ces u buducnosti mozda htjeti puniti do vrha, prenamjeniti akvarij ili ga odluciti prodati kada nabavis veci smjestaj.

Vazno je da se odlucis za dimenzije akvarija i do kuda ga planiras puniti pa cemo ti na temelju toga moci preporuciti koji filter da kupis. Isto vrijedi i za grijac.

Mala kornjaca tesko moze unistiti opremu, kada naraste mogla bi, ali postoje određene mjere koje mozes poduzeti da to sprijecis. Za sada se nemoj zamarati time.

Sve sto trebas znati o podlozi imas u clanku o smjestaju na naslovnici kojeg sam ti vec linkao. Uzmi si vremena i procitaj sve linkove pa ce ti sve biti puno jasnije, pitas neke stvari koje su ti objasnjene tamo.

Moze se koristiti posebna UVA-UVB stedna zarulja: LINK

Citiraj:

Pisano od: Aly
Verovatno cu napraviti onaj deo sa pregrdam,gore ostrvo dole filter i grejac.Sta mislis o tome? I jos nesto one loptice za biolosku filtraciju se stave da plutaju po vodi ili se stavljaju nekako posebno u filter?


Filter koji opisujes se zove box filter, osobno ga ne preporucam jer uzima puno prostora za plivanje, ogranicuje ti razinu vode i ako nemas iskustva mozes ga pogresno sloziti pa ce lose funkcionirati. Također onemogucuje buducu prenamjenu akvarija.
Plasticne bio kugle (bio balls) su samo jedan od brojnih medija koje mozes staviti u filter.

Citiraj:

Pisano od: Pavle
UV lampa moze da bude i stedeca sijalica, a moze i obicna neonka. UV spektar svetlosti je nevidljiv deo spektra koji sluzi zivim organizmima za absorpciju korisnih minerala vitamina itd. Da ne duzim, nema ga u obicnim sijalicama, samo na oznacenim. Znaci na sijalici mora da pise UV i mora da pise koliko % UV index-a ima. Uzmi 5% posto toliki je prosecno UV indeks tokom suncanih dana na prolece, pocetkom leta i jeseni. Znaci kad nisu tropske vrucine. Ne preporucujem 10%, zato sto je to za pustinjske zivotinje, iz podrucja gde je sunce tokom godine mnogo jace nego u meksickom zalivu odakle su ove kornjace.


Ako vec zelis objasnjavati vaznost UV rasvjete onda to ucini kako treba, molim te nemoj pisati netocne informacije napamet.
Vazno je napomenuti da je cijeli UV dio spektra nevidljiv nama ljudima, dok kornjace vide UVA dio spektra i znacajno utjece na nacin na koji dozivljavaju boje i okolinu opcenito.
Također ne sluzi za absorbciju vise vitamina i minerala, vec UVB omogucuje sintezu vitamina D3 u kozi gmazova koji kasnije omogucuje ugradnju kalcija u kosti i oklop kornjace.
Postotak (npr 5.0, odnosno 5%) nema nikakve veze sa UV indeksom (UVI). Postotak oznacuje koliko lampa ima UV zracenja u odnosu na (nama) vidljivi dio spektra (svjetlosti) koji isijava.
UV index je "broj" (izvedena jedinica) od 0-11+ koji oznacava stupanj opasnosti UV zracenja po ljudsko zdravlje. Pri testiranju rasvjete za gmazove se koristi za provjeru ucinkovitosti lampi i pogodnosti da pod lampom gmaz moze vrsiti sitezu vitamina. No za sada proizvođaci ne stavljaju UVI na pakiranja lampi tako da to nemoj mijesati.
Za crvenouhe kornjace se obicno koristi 5.0 na udaljenosti od 30-ak cm od kupna, no moze bez problema posluziti i 10.0 ako se instalira na 40 cm od kopna.

Citiraj:

Pisano od: Pavle
Moram da vidim sa korijem da li je ok da se okaci link sa nekog od akvaristicarskih sajtova.


Ovdje bez problema mozete diskutirati o cijenama i stavljati linkove gdje sto kupiti. Ovo je par online shopova koji posluju na podrucju Srbije:

www.aquashop.rs
www.akvarijum-centar.com
www.svezakucneljubimce.com
www.aquaonlineshop.com

Sigurno postoji jos povoljnijih pet shopova po Beogradu, slobodno pisite i o njima.

Pisano: 31.03.2013

Editirano od Kori on 27.05.2013 00:35:33
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: par pitanja od pocetnika
#29
Regularni član
Regularni član


See User information
Kori pregledala sam sve linkove koje si postavio.
Nasla sam po meni dobar smestaj,ali da vidim sta vi strucnjaci mislite o njemu.
Akvarijum do duse jeste manji od predvidjenog.
Ima 24l,ugradjenu sijalicu i neonku od 10W,i kosta samo 3 300.Bukvalno besplatno!
I lakse cu ga ugurati na sto od onog o kome sam do sad pricala.
Sad kad bih ga uzela koliko kornjaca dugo u njemu moze da zivi?
Naravno planiram posle ovog(sledece god. se selimo pa cu imati vise mesta)da lepo uzmem 300l.

Pisano: 31.03.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: par pitanja od pocetnika
#30
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Akvarij tih dimenzija bi ti mogao posluziti sljedecih 6-8 mjeseci, s tim da ces imati velikih problema oko odrzavanja zbog male kolicine vode.
Pitanje je da li u taj poklopac mozes ugraditi potrebnu UVA-UVB rasvjetu, po mom znanju ne postoji UVA-UVB lampa od 10W.

Pisano: 01.04.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum