NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
17 korisnika su online (14 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 17

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   2 Anonimnih korisnika




(1) 2 »


Bolest ili ne?
#1
Početni član
Početni član


See User information
Imam kornjacu koja prva cetiri mjeseca je bila u obicnoj plasticnoj posudici sa ostrvcem za kornjace. Prije 5 dana sam joj nabavila akvarijum sa svim uslovima: grijacem, neonkom sa UV zracima, moze izaci i da se sunca. E sada da li upucuje kornjaca na neku bolest ako ponekada krivo pliva i cesto bude kod grijaca? Ali nema nikakve znake druge kao kasljucanje, iscjedak iz nosa ili sl. Na jednom mjestu oklopa ima samo malo bijelo ali jedva se primjeti, ali kontam da je to zbog toga jer nije imala uslova prva 4 mjeseca i bilo joj je cesto voda hladnija i bez svijetla vecinom. I ne jede nista osim crvica ali msm. da je navikla na tu hranu jer ne jede nista drugo vec 4mjeseca, pa se pitam jel zbog toga? Mozete li mi vi reci nesto vise o ovome? Postoji li opasnost od neke bolesti ili je sve uredu?

Pisano: 11.01.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Bolest ili ne?
#2
Moderator
Moderator


See User information
Pretpostavljam da se radi o žutouhoj kornjači koja je mesojed.
Račići su dopunska hrana, poslastica i svakako bi trebala početi kornjačicu hraniti mesom.
Svježe pileće meso u manjim komadićima, po nekoliko puta na dan dok se ne privikne, a onda jednom dnevno. Tako za početak.

Vjerojatno je sada malo prestrašena, a i u fazi privikavanja na novi smještaj. Pazi da ti temperatura vode ne bude previsoka već do nekih 24-25 stupnjeva.

Promatraj ju neko vrijeme, ne vadi ju po rukama, već joj daj mira, pa ćeš vidjeti da li se pojavljuju neki simptomi bolesti ili ne.
To što neće jesti ne mora biti simptom bolesti.
Bijelo na oklopu može biti neko oštećenje, a može biti i vodeni kamenac koji se može javiti i po cijelom oklopu, jer je voda iz pipe tvrda. Zato se preporuča pogotovo u manjim akvarijima vodu staviti da odstoji. Kamenac prođe sa rastom i mijenjanjem pločica oklopa, ne treba ga skidati na silu.

Javi kako kornjačica napreduje. Možeš postaviti i sliku.

Pisano: 12.01.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Bolest ili ne?
#3
Početni član
Početni član


See User information
Hvala puno na savjetima! Mnogo ste mi pomogli... U slucaju bilo kakve nedoumice ili napredka, javicu se! Evo i slika: kornjace, proslog mjesta boravka i sadasnjeg. Mozete li samo reci o kakvoj se tacno vrsti kornjace radi? Jer nisam sigurna, u manjem petshopu trznog centra su rekli da je crvenouha a ona nimalo ne lici na tu vrstu. Cisto sumnjam da ti zaposleni u petshopu znaju ista, jer su samo radnici koji nisu obuceni za tu vrstu posla i nisu dovoljno upuceni... P.S (Na prvoj slici kornjacica je malo zelenija zbog photoshopa)

Dodaj datoteku:



jpg  Rafaelo.jpg (27.14 KB)
1882_4f0f0e5e18c61.jpg 640X480 px

jpg  Rafaelo 2.jpg (72.96 KB)
1882_4f0f0e72361a5.jpg 720X405 px

jpg  Staro mjesto boravkaa.jpg (70.88 KB)
1882_4f0f0e86ac382.jpg 720X405 px

jpg  Novo mjesto boravka.jpg (137.71 KB)
1882_4f0f0e9505bef.jpg 960X720 px

jpg  Novo mjesto boravka 2.jpg (85.94 KB)
1882_4f0f1122bbba0.jpg 960X720 px

Pisano: 12.01.2012

Editirano od Dajana on 12.01.2012 17:44:36
Editirano od Dajana on 12.01.2012 17:47:27
Editirano od Dajana on 12.01.2012 17:58:15
Editirano od Dajana on 12.01.2012 18:01:37
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Bolest ili ne?
#4
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pozdrav i dobro dosla na forum!

Jako je tesko napamet reci o cemu bi se moglo raditi, no kako i sama vec naslucujes moglo bi se raditi o nagomilanom upalnom sekretu u plucnom krilu, sto je posljedica upale pluca. To dodatno podrzava cinjenica da je kornjaca zadnja 4 mjeseca, tocno u najhladnijem dijelu godine bila izlozena hladnoci i nepravilnim uvjetima.

Za sada je najpametnije utopliti kornjacu i vidjeti kako ce se stanje dalje razvijati. Temperaturu vode za sada ostavi na oko 25 stupnjeva, ako ce se stanje pogorsavati podici ces je na 28-29 stupnjeva. Svakako nabavi akvarijski termometar i s njim nadziri temperaturu, nemoj se oslanjati na temperaturnu skalu na grijacu jer ona nije uvijek tocna.

Od opreme ti sada nedostaje jako vazni, a jednostavni dio – to je lampa za grijanje. UVA-UVB neonka za gmazove ne daje dovoljno topline kako bi kornjaca normalno mogla probavljati hranu i ucinkovito vrsiti sintezu vitamina D3 pod utjecajem UVB zraka. Najtoplije mjesto na kopnu bi trebalo biti temperature do 35 stupnjeva. Lampa za grijanje također ima funkciju grijanja zraka u akvariju sto je izuzetno vazno pogotvo sad za tvoju kornjacu. Zrak u akvariju bi trebao uvijek biti topliji od temperature vode kako bi se izbjegle respiratorne infekcije i upala pluca. Idealno za kornjacu za koju se sumnja da ima upalu pluca temperatura zraka bi trebala biti oko 30 stupnjeva. Kao lampa za grijanje ti moze posluziti obicna spot reflektorica ili halogenka: LINK

Imas li poklopac?

Sto se tice oklopa provjeri da li je on na određenim mjestima mekan. Na slikama se ne vidi neko vece bijelo podrucje koje bi moglo upucivati na metabolicku bolest kostiju, ali svejedno provjeri. U svakom slucaju oklop bi sada uz UVA-UVB neonku trebao biti sve cvrsci, naravno moras preci i na pravilnu prehranu o kojoj detaljno mozes procitati ovdje:

Prehrana vodenih kornjaca (popis)

Procitaj i cijeli clanak o smjestaju da steknes osnovna znanja o brizi i pravilnom odrzavanju:

Smjestaj za vodene kornjace

Tvoja kornjaca je definitivno crvenouha, Trachemys scripta elegans.

Prati kako ce se stanje dalje razvijati i javljaj nam ako primjetis neke druge simptome. Slobodno pitaj sve sto ti nije jasno

Pisano: 12.01.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Bolest ili ne?
#5
Početni član
Početni član


See User information
Hvala puno na dobrodoslici i ovim odlicnim savjetima! Trudicu se da vecinski dio savjeta primjenim, sto je u mojoj mogucnosti! Nadam se da ce sada sa adekvatnim smjestajem i buducom boljom ishranom sve biti uredu nakon nekoga vremena... To je sve sto zelim, mala zivotinjica a tako brzo je zavolis! :D

Pisano: 12.01.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Bolest ili ne?
#6
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od: Dajana
Hvala puno na dobrodoslici i ovim odlicnim savjetima! Trudicu se da vecinski dio savjeta primjenim, sto je u mojoj mogucnosti! Nadam se da ce sada sa adekvatnim smjestajem i buducom boljom ishranom sve biti uredu nakon nekoga vremena... To je sve sto zelim, mala zivotinjica a tako brzo je zavolis! :D


Zato smo ovdje!

Ako sve prođe ok moras biti svjesna da ce mala zivotinjica prerasti u mrcinu od 20-ak cm, 1-2 kg tezine, trebati akvarij 150 cm duzine (300-400 litara) i zivjeti 30-40 godina...

Pisano: 12.01.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Bolest ili ne?
#7
Početni član
Početni član


See User information
Svjesna sam toga, samo jos da pitam da li je njoj potrebna pumpa za kiseonik? Plasim se da zatvorim poklopac, msm. da nece biti dovoljno kiseonika.

Pisano: 12.01.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Bolest ili ne?
#8
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od: Dajana
Svjesna sam toga, samo jos da pitam da li je njoj potrebna pumpa za kiseonik? Plasim se da zatvorim poklopac, msm. da nece biti dovoljno kiseonika.


Znaci imas poklopac? Zracna pumpa ti nije potrebna, ali otvori za zrak svakako jesu! Ako na tom poklopcu imas neke manje otvore za hranjenje ostavi ih otvorene za ventilaciju. Ako su ti otvori dovoljno veliki onda iznad jednog od njih mozes staviti i lampu za grijanje.
A u nagorem slucaju poklopac mozes pomaknuti malo u jednu stranu i staviti lampu iznad dobivenog otvora. Preko noci svakako zatvaraj akvarij kako ti se zrak ne bi previse ohladio, ali isto ostavi mali dio otvoren za ventilaciju.

Kojih je uopce dimenzija taj akvarij?

Pisano: 12.01.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Bolest ili ne?
#9
Početni član
Početni član


See User information
Akvarijum je 60cm sirok a visok 30cm. Poklopac je od stakla i sastoji se od dva djela koja se razmicu, izmedju ta dva stakla razmak je oko 1cm. Da li je to dovoljan razmak za ventilaciju? Ja imam onu dugu neon lampu. Da li je ona dovoljna ili treba jos nesto? Probala sam zatvoriti poklopac i kornjaca je odmah izasla na kopno.

Pisano: 12.01.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Bolest ili ne?
#10
Početni član
Početni član


See User information
Akvarijum je 60cm sirok a visok 30cm. Poklopac je od stakla i sastoji se od dva djela koja se ramakinju, izmedju ta dva stakla razmak je oko 1cm. Da li je to dovoljan razmak za ventilaciju? Ja imam onu dugu neon lampu. Da li je ona dovoljna ili treba jos nesto? Probala sam zatvoriti poklopac i kornjaca je odmah izasla na kopno.

Pisano: 12.01.2012
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum