NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
14 korisnika su online (8 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 14

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 »


Koja je vrsta? (i jos po nesto)
#1
Početni član
Početni član


See User information
Imam kopnenu kornjacu i druzimo se godinu dana. Obezbedjena je lampom(exo terra, sun glo- kako su mi preporucili u pet shopu), terarijumom naravno, uvek cistom vodom i hranom(zelenis, pecurke, sargarepa, paradajiz, jabuke, jagode, pomorandze-obozava ih, i poneki debeli crvić ), takodje hranu joj posipam necim sto se zove reptimineral H(sera).
Ona je jako vesela, voli cak da jede iz ruke i kada vidi moje prste poludi- juri ih, gricka...a posebno je interesantna kada se sunča totalno se ispruži....ima i mesto za spavanje gde odlazi kada hoce da se skloni od lampe...
Moj prvi problem je sto jos ne znam koja je vrsta(pa prilazem slike), a drugi koji me bas brine je taj da joj je oklop meksi. E sad da li je to normalno za oklop s obzirom da je ona mala(6cm) ili je nesto drugo problem. Mozda je do lampe, ali samo sam takvu nasla i prodavci su mi rekli da je UVB/UVA....stvarno ne znam, pomagajte pliz

Pisano: 22.08.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Koja je vrsta? (i jos po nesto)
#2
Početni član
Početni član


See User information
Imala sam problem oko slika, pa cu je opisati...lici skroz na testudo hermanni, ali ima skroz crne boje donji oklop i cini mi se da ima malo vise crne krljusti na prednjim nozicama...:)

Pisano: 22.08.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Koja je vrsta? (i jos po nesto)
#3
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Što brže mora na sunce, fali joj vitamina D, nijedna lampa nemoze zamjeniti suncevu svjetlost!!!

Pisano: 22.08.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Koja je vrsta? (i jos po nesto)
#4
Početni član
Početni član


See User information
Mozda je kvalitet lampe u pitanju.
Ja nemam gde sa njom na Sunce. Moja strana zgrade nije osuncana, a zivim u centru grada. Mislim a nije pametno da je pustam da se seta po nekom parku jer je jako mala i moze da pobegne, jako je brza i ima boju oklopa taman da zavara oko...morace lampom da se zadovolji, a koupicu joj neku drugu...jel imas predlog koju? (U pitanju je BG, pare nisu problem dacu sve za nju)
...kako vodene kornjace mogu da zive pod lampom, a kopnene ne mogu? smrc

Pisano: 22.08.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Koja je vrsta? (i jos po nesto)
#5
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od: Ana_voli_kornjacu
Imam kopnenu kornjacu i druzimo se godinu dana. Obezbedjena je lampom(exo terra, sun glo- kako su mi preporucili u pet shopu), terarijumom naravno, uvek cistom vodom i hranom(zelenis, pecurke, sargarepa, paradajiz, jabuke, jagode, pomorandze-obozava ih, i poneki debeli crvić ), takodje hranu joj posipam necim sto se zove reptimineral H(sera).
Ona je jako vesela, voli cak da jede iz ruke i kada vidi moje prste poludi- juri ih, gricka...a posebno je interesantna kada se sunča totalno se ispruži....ima i mesto za spavanje gde odlazi kada hoce da se skloni od lampe...
Moj prvi problem je sto jos ne znam koja je vrsta(pa prilazem slike), a drugi koji me bas brine je taj da joj je oklop meksi. E sad da li je to normalno za oklop s obzirom da je ona mala(6cm) ili je nesto drugo problem. Mozda je do lampe, ali samo sam takvu nasla i prodavci su mi rekli da je UVB/UVA....stvarno ne znam, pomagajte pliz


Pozdrav i dobro dosla na forum!

Ako se radi o Testudo sp. onda se nazalost potpuno pogresno brines za svoju kornjacu.
Lampa Sun Glo je reflektorica koja sadrzi samo UVA dio spektra. Ne sadrzi UVB koji je kljucan za metabolizam kalcija, odnosno sintezu vitamina D3. Tvoja kornjaca je obolila od metabolicke bolesti kostiju, zato joj je mekan oklop. Pod hitno joj treba suncanje pod pravim suncem inace ce uginuti. Ako treba daj je nekome tko ima vrt. Ti bi sada mogla sada kupiti Exo Terra Solar Glo (lampa na zivine pare) ili Repti Glo 5.0 Compact (stedna zarulja ) ili Repti Glo 5.0 (neonka), to su lampe koje sadrze UVB, ali efekt nece biti niti priblizno dobar kao sunce.
Kornjacu potpuno pogresno hranis, crvi ili bilo kakvi proteini zivotinjskog podrijetla su uzaslo losi za ovu vrstu kornjace jer je ona herbivor (biljojed). Nije u mogucnosti probavljati meso i ono joj unistava probavne organe te uzrokuje jako ranu i bolnu smrt zatajenjem bubrega. Povrce i voce se također ne bi smjelo davati, a kamoli biti glavna hrana. Ovdje mozes pronaci clanak o pravilnoj prehrani kopnenjaka skupa sa popisom bilja koje smiju jesti:
Ishrana kopnenih kornjača (Testudinidae)

Citiraj:

...kako vodene kornjace mogu da zive pod lampom, a kopnene ne mogu? smrc

Vecina vodenih kornjaca su omnivori sto znaci da se hrane (uglavnom) mesom i biljem. Meso, pogotovo jetra, sadrzi vec gotovi vitamin D3 koji ulazi u njihov organizam preko probave. Ostatak potrebnog vitamina D3 organizam stvori sintezom za ciji je proces neophodno UVB zracenje. Zato se te vrste kornjaca uspjesno mogu drzati unutra. Hrane se mesom, te specijalnim granulama sa D3 vitaminom, a ostatak nadoknade pod UVA-UVB lampom.
Tvoja kornjaca kao herbivor mora sama sintezom proizvesti sav potreban vitamin D3, a s obzirom da jos ne postoji lampa koja u potpunosti oponasa suncev spektar ova kornjaca u terariju ne moze imati normalan zivot. Posebne lampe za gmazove na pocetku isijavaju UVA i UVB zracenje u kolicini slicnoj suncu, ali s vremenom jako oslabe. Lampe od Exo Terre sto sam ti gore naveo kao pogodne su srednje kvalitete. Najbolji Solar Glo i Compact treba mijenjati jednom godisne, dok neonke vec prestanu isijavati potreban spektar nakon 6 mjeseci.
Postoji jos visa klasa UV rasvjete za gmazove - Lucky Reptile Bright Sun UV ali ona se na ovim prostorima ne moze nabaviti. Uz Lucky Reptile Bright Sun UV Desert i nekoliko dodatnih HQI lampi (samo za svjetlost) bi bilo moguce kornjacu malo vise pribliziti prirodnim uvjetima u terariju, ali trebao bi ti stvarno ogroman prostor i jako puno novaca (sto za same lampe, sto za struju). Onda se opet javlja problem visoke temperature, pravilne prehrane jer ne mozes u trgovini kupovati biljke koje one trebaju, pa preko zime bi trebale hibernirati itd. Ta kornjaca je jednostavno za vrt, ne za terarij.

Pisano: 22.08.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Koja je vrsta? (i jos po nesto)
#6
Početni član
Početni član


See User information
Hvala, na dobrodoslici.
Sto se tice lampe raspitala sam se imam mogucnost da nabavim Reptile Bright Sun UV Desert i Lucky Reptile Bright Sun UV kao i zaista veliki terarijum, i nabavicu ih.
i sto se tice ishrane, ok 40% ovih biljki jede...s tim sto izbegava Slez, hibiskus i dud(iako su boldirane, apsolutno ih zaobilazi:(, a pecurke na primer obozva).Potrudicu se da joj obezbedim sto bolje uslove u kuci, jer za vrt nemam mogucnosti (mozda jdenog dana, ali to je za jedno 5-6 godina). U petak je vodim i kod veterinara, cisto da utvrdimo vrstu, i da vidim moze li joj pomoci i na jos neki nacin oko oklopa...:D

Pisano: 24.08.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Koja je vrsta? (i jos po nesto)
#7
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Ako imas mogucnost onda samo nabavljas Lucky Reptile Bright Sun UV Desert 70W zato sto ta lampa isijava negdje između 60 000-70 000 luxa (pravo sunce oko 100 000 luxa). Za lampu ti treba i posebna balastna prigusnica!

Sto se tice prehrane kornjaci je nezdravo povrce puno finije od navedenog bilja sto bi trebala jesti. Kada joj ponudis povrce i to bilje ona ce naravno radije povrce. Zato povrce izbaci pa kada nece imati izbor jesti ce tu zdravu hranu.

Sto se tice veterinara trebas biti jako oprezna. Veterinari sa ovih prostora su rijetko kada malo vise educirani o gmazovima. U Hr. npr. ima samo 4-5 kvalificiranih veterinara koji ce stvarno znati pomoci i koji nece napraviti glupost.
U Beogradu smo culi za jednu vet. ambulantu u kojoj ponesto znaju, iako nisu bas idealni mislim da su jedan od boljih izbora: http://www.alesvet.com/
Također postoji Doktor Popovic na Veterinarskom fakultetu.
Nadam se da ce ti netko od njih moci pomoci, vjerovatno ce davati injekcije vitamina D3. Javljaj nam kako napreduje i sretno!

Pisano: 25.08.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Koja je vrsta? (i jos po nesto)
#8
Početni član
Početni član


See User information
Evo dobrih vesti...kornjaca je Testudo graeca nabeulensis:) i ova vrsta ne hibernira :D
Sto se tice ishrane rekli su mi da nastavim da je hranim na ovaj nacin, a ona ce sama izostavljati ono sta joj ne bude trebalo.
Kori, bio si u pravu dobila je neki serum...koji ce joj pomoci oko oklopa. Takodje moram da nabavim bolju UVB lampu. Postavila bih sliku kornjace, ali preveliki je format slike, pa ako znate neki nacin kako da je stavim...recite:D

Pisano: 27.08.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Koja je vrsta? (i jos po nesto)
#9
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Ta podvrsta je podrijetlom iz Tunisa. Puno je osjetljivija od T.hermani i nije bas kornjaca za pocetnike. Ne tolerira hladno i mokro vrijeme tako da ces u buducnosti trebati biti jako oprezna i stavljati je van samo kada je jako lijepo i toplo. Kornjacu ces na njenu zalost i na tvoju srecu morati drzati unutra veci dio godine. Potrudi se napraviti sto bolji, veci i kvalitetniji terarij. Lucky reptile rasvjetu uzmi obavezno. Ako ga ne mozes nabaviti u sljedecih nekoliko dana privremeno nabavi jednu od navedenih Exo Terra zarulja da se kornjaca ima prilike oporaviti. U slucaju da ces uzimati stednu zarulju ili neonku umjesto 5.0 mozes uzeti cak koncentraciju zracenja 10.0, nece biti previse.

Citiraj:

Pisano od: Ana_voli_kornjacu
Sto se tice ishrane rekli su mi da nastavim da je hranim na ovaj nacin, a ona ce sama izostavljati ono sta joj ne bude trebalo.


Ako ti je imalo stalo do te kornjace nemoj niti u ludilu slusati taj savjet. Meso moras izbaciti, a povrce i voce davati samo u iznimnim situacijama, ali bilo bi isto bolje izbaciti. Pod ono sto sam ti napisao za veterinare "nisu bas idealni" je upravo zbog pogresnih savjeta o drzanju kornjaca. Oni jesu veterinari, ali iskustva o pravilnom drzanju nemaju i pogresnih savjeta je vec bilo u par navrata. Potpuno je pogresno reci da ce kornjaca izostaviti stetnu hranu. Kopnene kornjace u prirodi godisnje pojedu do 200 vrsta bilja! Njihova prehrana je toliko raznolika da cak i ako par puta godisnje progutaju nesto toksicno i stetno nema trajnih posljedica. Dakle ove kornjace ne biraju nego samo trpaju u sebe sve sto stavis pred njih, bilo to dobro za njih ili ne. A sto se tice ove izbirljivosti slezi, hibiskusa i dudi ona ce to poceti jesti kada nece imati fino, stetno i nezdravo povrce na meniju.
Tvoja kornjaca sada ima ogromnu traumu, jer nije samo oklop mekan i deformiran, vec i sve ostale kosti u organizmu. Sada joj moras pruziti sto bolju prehranu kako bi imala sto normalniji zivot. Ja se stvarno trudim jer vidim da ne shvacas koliko je to velik problem. Prije nego doneses odluku obavezno procitaj ovaj clanak i pogledaj slike kakve sve posljedice pogresna prehrana moze imati na kornjace:
FEEDING TORTOISES - A practical guide to avoiding dietary disasters

Sliku mozes smanjiti besplatnim programom: VSO Image Resizer

Pisano: 28.08.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Koja je vrsta? (i jos po nesto)
#10
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Zaista lepu kornjaču imaš. Ne raste velika i nadam se da će dobiti adekvatnu negu.

Pisano: 28.08.2010
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum