NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
14 korisnika su online (10 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 14

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 »


Vodena kornjača - početnik
#1
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Pozdrav,

Nova sam na forumu iz razloga što udomljujemo vodenu kornjaču. Mislim da je žutouha (jel se tako zove), ima pruge, a nisu crvene. :D Imam i slike ...

Kao što vidite, akvarij je premalen. Rečeno mi je da Trixy (kornjača), ima 5 godina i da je velika 15 cm. Bila je pothranjena kad ju je osoba od koje je dobivam uzela, sad je ok.

Inače nikad nismo imali akvarij niti dodira sa hladnokrvnim životinjama. :D NO oduvijek smo htjeli imati akvarij.

Imamo dva psa, mačku i papigu. Od toga jedan pas i papiga također spašeni.

Proučavala sam forum i sve što mi triba za akvarij. Pa molim da mi pomognete - jer sve je to meni prekomplicirano i prenatrpano informacijama.

Veličina akvarija - 150x50x40 (10mm staklo) , da prođem što jeftinije, nije problem da i u staklara odnesem, pa sami silikoniziramo, i sredimo stranice - koje gore, dole i poprečno moraju biti pojačane?

Filter - vanjski, to sam vidila, uložiti pa sam mirna. Vidila sam i koliko se mora isti čistiti.

Termometar sam našla digitalni za 35 kn, vjerojatno ebay shrot, no dok pokazuje dobru temperaturu, meni paše.

Ono za one bakterije - što tu radim, to ništa ne razumim. :D

Lampe - UVA UVB je najbitnije + ona reflektić lampa ili kako? Obje idu iznad 30 cm od kopna...?

Da li moram imati poklopac?

Da li mogu napraviti akvarij sa nešto većim stranicama, pa da ga podilim na dva dijela, da platforma gore bude pola akvarija da kornjačica ima više prostora. Ne znam jel muško ili šensko ... nije ni došla još do nas- :D

vidjet će te po slici da ona živi u malom akvariju... koliko je još dugo mogu u tome držati?

Jel to to? :D

Dodaj datoteku:



jpg  IMAG0441.jpg (36.01 KB)
3076_523aa3078a5c0.jpg 336X446 px

jpg  IMAG0451-1.jpg (52.27 KB)
3076_523aa312d7637.jpg 637X480 px

Pisano: 19.09.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Vodena kornjača - početnik
#2
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pozdrav i dobro dosla na forum!

Jako je lijepo sto si udomila kornjacu i sto se sada trudis priustiti joj bolji zivot, pomoci cemo ti maksimalno da to uspijes ostvariti! Informacija je puno jer je i opcija puno, skoro se sve moze izvesti na nekoliko razlicitih nacina, sve ovisi sto ti se svidi, za sto se odlucis i koliko novaca si voljna izdvojiti.

Dobro si uzvrdila vrstu, to je zutouha kornjaca (Trachemys scripta scripta).

Kornjaca bi za svoju dob mogla biti i veca, ali s obzirom na okolnosti i nije toliko puno zakrzljala.

Sto se tice akvarija kornjaca bi trebala imati 150x50x40 cm prostora za plivanja. Dakle kada bi radila takav akvarij trebala bi ga nadograditi, evo par primjera: LINK1, LINK2, LINK3
Ako ne zelis raditi nadogradnju (sto je nespretnija i skuplja varijanta) onda bi trebala uzeti dublji akvarij, npr. 60 cm kojeg ces puniti do 35 cm sa vodom, npr: LINK4
Ako nikada nisi radila akvarij nemoj se u to upustati jer su velike sanse da ce bez odgovarajuceg alata i iskustva taj projekt zavrsiti poplavom. Zalijepiti posteno akvarij nije toliko lagano i jednostavno kako si to pocetnici zamisljaju. Lokalni staklar je također los izbor za izradu akvarija jer nema specijalni alat nego radi rucno, najbolje je obratiti se firmama koje su bas specijalizirane za to.

Konkretan model vanjskog filtera ti mogu preporuciti kada ces znati koju kolicinu vode ces imati u akvariju.

Ovisno o tome koja ce ti temperatura vode zimi biti u akvariju mozda ces trebati i akvarijski grijac. Odraslu kornjacu treba drzati na minimum 22-23 stupnja voda i 30-35 stupnjeva kopno.

Bakterije u filteru nastaju same od sebe i odrzavaju vodu cistom. Na tebi je samo da cistis filter materijal u staroj akvarijskoj vodi koju izbacis iz akvarija u neku kantu kako ne bi pobila navedene bakterije i napravila neravnotezu u akvariju.

Sto se tice rasvjete dobro si shvatila moras sloziti kombinaciju koja ce kornjaci pruzati UVA i UVB zrake te toplinu. Npr. UVA-UVB neonka za gmazove u kombinaciji sa obicnom spot lampom/reflektoricom. Visina na koju instaliras ovisi o tipu i jacini lampa, ali da obicno je 30 cm ok.

Poklopac nije nuzno imati ali ga je bolje imati nego nemati. Radi se o sljedecem, vazno je da zrak kojeg kornjaca udise vecinu vremena bude topliji od vode inace se s vremenom moze razviti respiratorna infekcija. Poklopac ti drzi temperaturu zraka i stiti kornjacu od propuha ili npr. klima uređeja ako imas u istoj prostoriji.

Dok ne iskombiniras i isplaniras kako ces sloziti akvarij kornjacu mozes prebaciti u veliku plasticnu posudu s opremom (i to ti moze biti smjestaj ako zelis proci jeftinije). Ovaj akvarij je apsurdno premalen i sto prije kornjacu prebacis u nesto vece - to bolje.

Citaj sto vise i pitaj sve sto te zanima, u ovim clancima imas najosnovnije informacije koje trebas znati akoih vec nisi procitala:

Crvenouha, zutouha i trostova kornjaca

Smjestaj za vodene kornjace

Prehrana vodenih kornjaca (popis)

Pisano: 20.09.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Vodena kornjača - početnik
#3
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Pozdrav Kori,

Joj puno hvala na odgovoru.
Sve sam te članke pročitala, te hvala i na tome. :)

Inače smo veliki ljubitelji životinja,
Kornjača još nije stigla do nas , no prekjučer sam mirila 1,50 dužine u dnevnom boravku pa sam se malo začudila koliko u biti je to veliko :D :D

Da se nas pita, mi bi imali dvoetažni akvarij, sa cilom punom dužinom od 1,50 za platformu iznad akvarija - no nemamo financija. Nemamo financija ni za ovo - ali nešto ćemo malo po malo sredit. :)

Čini mi se da mi je najbolje ovaj visine 60cm, da napravim platformu posredini, s tim da bi ja veću platformu (oće to biti bolje za kornjaču)?

Da li za poklopac mogu nešto drugo iskombinirati, jer vidim da su svi priko 1.5k kn ... uz akvarij koji je 1.150 kn (već sam pitala za izradu u onih koji se time bave), nedostižno (da se može plaćati karticama), nebih ni osjetila... nažalost.

Morat ću uzeti nekakvu posudu dužu za prvu ruku, dok ne odlučim se za akvarij. BTW ako mi lokalni staklar to izreže i zalipi, zar nebih mogla još doma dodatno silikonizirati, pa fino postrugati višak silikona i voila?

Barba je radio nešto manji akvarij od ovoga, sve sam, i akvarij je izdržao dobrih 20-30 godina, u biti barba je odlučio da više neće imati ribice, pa ga ja rastavio. :D

Pozz i ugodan dan.

Pisano: 20.09.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Vodena kornjača - početnik
#4
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Mislim da sam uspijela naći Aqua i stalak. Sad mi još samo triba dostava iz Osijeka za Split. :P.

Naime, naletila sam na oglas od vašeg člana wink, da prodaje Aqua sa stalkom. Čovjek me uputio na forum ( ne znajući da sam ja već tu) :P. Inače uvik se volim informirati kad uživam drugu životinju posebno jer nam je ovo prva hladnokrvna. :D

Mislim da je ovo suđenja kombinacija. :D

Pisano: 21.09.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Vodena kornjača - početnik
#5
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pozdrav, oprosti na zakasnjelom odgovoru, kornjaca koju ces udomiti nije dostigla svoju punu velicini za sada tako da se mozes snaci s manjim smjestajem za pocetak. No ako gledas dugorocan trosak kupiti prvo mali akvarij, pa onda veci kada dođe vrijeme ce te kostati vise nego da odmah uzmes posten smjestaj.

Sto se tice djelomicno napunjenog akvarija i raznih nadogradnji kada koristis nadogradnje mozes dosta ustedjeti. Npr. akvarij 150x50x60 cm od 10 mm stakla kojeg ces puniti do polovice je skuplji u odnosu na akvarij 150x50x35 cm od 8 mm stakla kojeg nadogradis s jeftinijim 5 mm staklom do visine 60 cm (LINK). Dakle, nadogradnje nisu tu bezveze, s njima se znacajno moze pojeftiniti izrada novog smjestaja.

Kupovati akvarij namijenjen za ribe (s poklopcem i opremom u kompletu) u pet shopu je jedna od skupljih varijanti smjestaja i na sve to nije skroz adekvatan za kornjacu, filter je slab, poklopac nema ventilaciju, lampu za grijanje itd. Puno je jeftinije pojedinacno kupovati akvarij i opremu. Poklopac nikako nemoj kupovati u pet shopu, jer ga sama vrlo jednostavno mozes napraviti 1/3 cijene.

Po pitanju izrade akvarija kod staklara, akvarij na kupu drzi silikon koji se nalazi između samih stranica stakla, onaj tanki sloj debljine <1 mm. Ako negdje u tom sloju ostanu mjehurici zraka akvarij bi se mogao poceti razljepljivati dok ne popusti. Dakle, preci jos 1x preko postojecih fuga u akvariju nema nikakav strukturni znacaj i lose zalijepljen akvarij mozes samo skroz ocistiti i prelijepiti na pravilan nacin.

Ako sada ne mozes sloziti posten smjestaj predlazem ti nabavis veliku plasticnu posudu i polako si nabavljas opremu. S time da oprema koju kupujes bude adekvatna i za buduci smjestaj puno velicine. Tako da npr. ako kornjacu sada smjestis u kacu od 100 litara ne kupis grijac od samo 100 W nego od 300 W da ga mozes koristiti u buducem velikom akvariju kojeg ces nabavljati za recimo godinu-dvije. Isto je sa filterom, prvo kornjaci slozis kacu s rasvjetom i grijacem, i onda polako stedis za posten vanjski filter za buduci akvarij. Kada kupis taj filter instaliras ga na kacu, a kada dođe vrijeme za akvarij samo preselis svu opremu u novo staklo.

Akvarij kojeg razmisljas kupiti je kornjaci sada tocne velicine koliko treba biti, no kornjaca ce rasti i trebat ce ti veci smjestaj.

Pisano: 23.09.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Vodena kornjača - početnik
#6
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Dragi Kori,

Svakako puno ti hvala na pomoći, s time da ću je zasigurno više puta tražiti. :)

Mislim da ću ipak kupiti ovaj akvarij sa svom opremom, te uzeti još i grijač si rekao (mislim), te filter, nego plastičnu posudu.

Najviše iz razloga što, a kako sam navela, imam dva velika psa, mačku i papigu, te radi svačijeg druševnog zdravlja :D :D , bolje da je kornjača poklopljena i u sigurnome, nego u plastičnome, otvorena, na izvolte svima. :P

I tako ću kroz godinu dvije raditi novi, te imam dovoljno vrimena da u tih godinu dvije skupin opremu za veći aqua.

Znači ako ova "kupovina" prođe, i ako neam lampu za grijanje kopnja - triba mi pomoć oko toga. :D

Zahvaljujem i veliki pozdrav iz dosadno sunačnog Splita. :)))

Pisano: 23.09.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Vodena kornjača - početnik
#7
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Elloo ,

Molim pomoć oko utvrđivanja spola.
Naime, po noktićima i zadebljanju repa pri oklopu, sam mislila da je žena, iako me duzina repa malo zbunjuje. Pročitala sam negdje u komentarima ovdje, da uslijed lošeg držanja i muzjak može imati kratke nokte, sto kasnije to dođe na svoje u adekvatnom Aqua.

Pa molim za mišljenje.

Dodaj datoteku:



jpg  image.jpg (481.92 KB)
3076_525b03a954958.jpg 1344X1799 px

jpg  image.jpg (486.08 KB)
3076_525b03e678739.jpg 1376X1842 px

jpg  image.jpg (487.86 KB)
3076_525b03fa46832.jpg 1376X1842 px

jpg  image.jpg (485.88 KB)
3076_525b041e58776.jpg 1280X1713 px

Pisano: 13.10.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Vodena kornjača - početnik
#8
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pozdrav,
da bi ti mogli nesto konkretnije reci oko spola trebas slikati ispruzen rep odozdo i iz profila, ovako: LINK1, LINK2

Pisano: 14.10.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Vodena kornjača - početnik
#9
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Asti srca - pa kako cu to izvesti :D

A ništa potrudit ću se :D

Hvala ti

Pisano: 15.10.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Re: Vodena kornjača - početnik
#10
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Evo najbolje sta sam uspila slikati. Jadna se cila skupi kad je izvadim, pa sam je u akva slikala.

Dodaj datoteku:



jpg  image.jpg (383.80 KB)
3076_52603557a6b6b.jpg 1120X1499 px

jpg  image.jpg (389.96 KB)
3076_526035691489b.jpg 1088X1456 px

jpg  image.jpg (389.30 KB)
3076_5260357638950.jpg 1088X1456 px

Pisano: 17.10.2013
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum