NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
15 korisnika su online (9 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 15

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika




(1) 2 3 4 »


Molim za pomoć
#1
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Pozdrav svima...
Kupili smo pre nedelju dana u pet shopu 2 male kornjace. Klinci poceli da skacu po glavi da ih kupimo a ja popustio i kupio. Nazalost, totalno sam neiskusan, o kornjacama pojma nemam. Konj iz pet shopa nam je dao kornjace u plasticnoj posudi i castio me kutijicu sa racicima uz napomenu da ih grejem nekakvom lampom i dajem im te racice i da ce im biti super. U medjuvremenu sam shvatio da njima treba mnogo vise paznje i poceo da radim na tome. Narucio sam akvarijum, grejac, filter...sve sto sam skontao da treba od ljudi koji su komentarisali na forumima. Sve to treba da mi stigne za 10 dana. Pomoc mi treba jer ne mogu da se otrgnem utisku da one trenutno jako pate...vrlo malo jedu...jedna je dosta zivahna a druga se prilicno umirila i non stop spava. Brine me to sto ne jedu i strah me da ce da umru. Dajte mi, ko god moze, molim vas, neki savet sta da radim...pitao sam prodavca sta da radim ali on u sustini pojma nema. Kod njega u radnji preostale kornjace, kad im sipa iste te racice, polete da ih pojedu a ove nase plivaju pored racica kao da ih nema.
Procitao sam negde da je temperatura vode i kopna jako bitna. Kako i na koliko stepeni da probam da ih zagrejem? I da, iskreno nemam pojma o kojo se vrsti radi ali po terminima koje ljudi po forumima koriste bih rekao da su to zutouhe kornjace jer imaj te zute trakice na glavi sa strane. Velike su 7-8cm.

Pisano: 31.01.2015
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Molim za pomoć
#2
Moderator
Moderator


See User information
Dobrodošli i ti i tvoje kornjačice na našu stranicu.

Ono što je najbitnije u ovoj priči jest da dvije kornjače zajedno u plastičnoj posudici ukoliko im se ne pruži adekvatan smještaj ne mogu opstati tj. preživjeti. Ukoliko je ta plastika okrugla ili slična bubregu te plitka , potrebno je uzeti veću plastićnu posudu, škaf , dječju kadicu ili sl i premjestiti kornjače. Improvizirati im suhi dio kopno pa taman da u tu kadicu metneš naopako i fiksiraš ovu plastičnu posudu da imaju kopno i obavezno staviti grijač, odnosno za početak stolnu lampu za grijanje.

Govorim ti to, jer su tako mala stvorenja, osjetljiva na hladnu vodu i propuh. Temperatura vode bi im konstantno trebala biti oko 24 stupnja a suhi dio do 28-29 stupnja. Ovo je prva pomoć dok ti ne dođe akvarij. Posudu stavi dalje od prozora bliže radijatoru, ukoliko nemaš grijač. I NIKAKO NE VADITE KORNJAČE PO RUKAMA.

Ova kornjača koja je mirnija vjerojatno ima već oslabljen organizam , slabija je ili joj je voda prehladna. Nemojte se čuditi ako ugine, to se dešava u 50%, ali ne kupujte drugu.
Ne jedu zato što račići nisu hrana.

Evo nekoliko naših službenih uputa , s time da njih mesom možete hraniti u jako malim komadićima i dva puta dnevno. Treba biti uporan, vodeno bilje, povrće i voće kasnije.
Sada ćemo popraviti ono što pet shop nije dobro učinio.

Prehrana: Komercijalne hrane (granule, račići...) koje u pet shopu prezentiraju kao kompletnu hranu mogu služiti samo kao dopunska hrana. Glavna hrana ovih kornjača je riba (pastrve, kederi...), meso (piletina, puretina, iznutrice...sve osim svinjetine) i najzdravija živa hrana (akvarijski puževi, potočni rakovi, živorotke, kozice, cvrčci, larve, crvi, fobasi, brašnjari...)
Kako kornjače rastu dio prehrane bi trebalo biti bilje. Najzdravije je vodeno bilje (amazonka, vallisneria, vodena kuga, vodena leća, rogolist, vodena salata, lopoč...), dobra zamjena je povrće (mrkva, radič, salata, tikvice, rajčica, repa...), dok se voće može davati jednom mjesečno kao poslastica (jabuka, banana, borovnica, dinja, smokva, grožđe, papaya, jagode, lubenica). Mlade kornjače do 6 mjeseci starosti je potrebno hraniti 2x dnevno (npr. ujutro riba, meso ili živa hrana, a navečer kvalitetnije granule). Zatim je preporučljivo priječi na hranjenje jednom dnevno do godine dana starosti. Nakon toga se može priječi na jedan obrok svaka 2, 3, a kasnije čak 4 dana. Važno je napomenuti da to vrijedi samo za ribu, meso i živu hranu, a vodeno bilje i povrće se može davati među obrocima. Kornjači je potrebno pružiti raznoliku prehranu i ne pretjerivati sa količinom hrane (pogotovo mesom) zato jer će to imati negativan učinak na zdravlje i životni vijek kornjače. Nikada ih nemojte hraniti do sitosti niti im davati začinjenu hranu za ljudsku upotrebu.

Evo to bi bilo o prehrani. Meso ide sirovo, jako vole jetrica/đigericu i srca od pileta.

Za smještaj za prvu ruku sam rekla, nemojte vaditi kornjače po rukama. Voda mora biti besprijekorno čista.

Evo nešto općenito:
Smještaj: Mladunce do godine dana starosti je moguće držati u akvariju dimenzija 60x30x30 cm sa mjestom gdje mogu izaći na suho. Kako se radi o suptropskoj vrsti kornjača temperatura vode bi trebala biti oko 25 °C što se postiže korištenjem akvarijskog grijača. Kornjačama je također potrebno osigurati odgovarajuću rasvjetu koja oponaša sunce pomoću koje vrše sintezu vitamina D3 za izuzetno važan metabolizam kalcija. Pravilna rasvjeta kornjačama mora pružati UVA+UVB+toplinu, na tržištu su dostupne različite specijalizirane lampe za gmazove čijom kombinacijom postižemo željeni efekt. Najčešće je to UVA-UVB neonka za gmazove u kombinaciji sa običnom reflektoricom za grijanje. Temperatura mjesta za sunčanje ispod lampe za grijanje bi trebala iznositi 30- 35 stupnjeva. To je važno kako bi kornjače pravilno mogle probavljati hranu, te kako bi izbjegli respiratorne infekcije koje se javljaju u slučaju da je voda puno toplija od zraka u akvariju. S obzirom da kornjače jako zagađuju vodu potrebna je kvalitetna filtracija. Za početak može poslužiti manji unutarnji akvarijski filter, no na konačnom smještaju će biti potreban dobar vanjski filter. Bez obzira na filtraciju potrebno je raditi tjedne djelomične izmjene vode i čišćenje dna kako kornjače ne bi oboljele od bakterijske upale očiju. Kako će kornjače rasti trebati će im veći smještaj, najisplativije je odmah uzeti smještaj dužine 150 cm, volumena 300-400 litara koji će im služiti do kraja života. To može biti akvarij dimenzija 150x50x50 cm, no postoji niz alternativnih smještaja poput velikih plastičnih kaca/korita, vrtnih jezera u kojima kornjače mogu boraviti tijekom ljeta itd. Važno je još napomenuti da je odraslim ženkama potrebno osigurati kutiju sa pijeskom za polaganje jaja.

Pod uradi sam - temom imate sve podatke kako složiti ispravan i dobar smještaj. Kako kornjače rastu, biti će im potrebni i veći akvariji. Na našoj stranici sve piše.

Nismo megalomani kada pišemo koliki smještaj treba odraslim kornjačama, ali 120 l po jedinki je neophodno. Zamislite da je jedna kornjača ženka, one su veće od mužjaka, moja ima oklop dužine 25 cm i 2,700 grama.

Otvoreni smo za pitanja.

Možete staviti i slike kornjača i smještaja, kako bismo vam odredili vrstu kornjače.

Sretno i javite se.

Pisano: 31.01.2015
Ne treba se stidjeti priznanja da smo pogriješili, jer to drugim riječima znači da smo danas pametniji nego jučer. (A.Pope)
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Molim za pomoć
#3
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Hvala na brzom odgovoru...
Uh malo ste me deprikirali tim podatkom u litrima. Svjestan sam cinjenice da ce one, ako prezive, narasti ali nemam gde da stavim akvarijum od 250l (to dodje 100x50x50cm?). Morale bi malo da se stisnu:(.
Vadim ih samo kada u posudi mjenjam vodi...svaki 2-3dan na minut- dva.
Davao sam im i ziva pileca prsa ali i to su slabo jele.

Pisano: 31.01.2015
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Molim za pomoć
#4
Aktivan član
Aktivan član


See User information
Ja im ne bi mijenjala svu vodu odjednom, radje svaki dan 1/3 vode uz usisavanje dna crijevom. Tako ih ne morate vadit iz vode uopce. Voda koje se dodaje bi trebala biti tretirana nekim sredstvom za pripremu akvarijske vode tipa FFM ili Aquasafe. Ako Vam to nije dostupno moze i voda koja je odstajala 24 sata u nekoj otvorenoj posudi, temperirana da ne bude velike razlike u odnosu na vodu iz akvarija. To je zbog toga sto su kornjace dosta osjetljive na klor iz vode i lako im se oci upale.

Pisano: 31.01.2015
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Molim za pomoć
#5
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Evo od jutros ih intenzivno posmatram... Ova sto je malo veca je bas zivahna - skontao sam da voli pilece meso - dao sam joj sad na vrhu nekakvog stapica 3-4 mala komada i sve je smazala a sa ovom drugom manjom, imam problem. Ona je kad smo ih doneli bila zivahnija i to malo sto su jele, jela je ona...vidio sam par puta ovih dana da komadice jabuke jede, pa sam joj to jutros poturao pod nos ali nece ni da cuje. Temperaturu, mislim da sam im dobro podesio. Spustio sam lampu tik iznad njih i na "ostrvcetu" je oko 30stepeni a u vodi oko 25! Uh, bas bi mi bilo krivo da mi crkne...
Nisam skontao da voda mora da odstoji u otvorenoj posudi, ja sam je drzao u flasi 24h ali ne bih rekao da imaju probleme sa ocima.
Dajte jos neki savjet sta da radim sa ovom manjom? Da li da ih razdvojim. Nisam uopste primjetio da se svadjaju!
Poz i hvala

Pisano: 31.01.2015
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Molim za pomoć
#6
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Da li da uvece, preko noci gasim lampu koja ih greje?

Pisano: 31.01.2015
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Molim za pomoć
#7
Moderator
Moderator


See User information
Ritam je danju svijelo, noću mrak.
Ako je manja količina vode može odstajati, ali kada dođe akvarij onda ćeš kupiti aqua safe za vodu.

Pisano: 01.02.2015
Ne treba se stidjeti priznanja da smo pogriješili, jer to drugim riječima znači da smo danas pametniji nego jučer. (A.Pope)
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Molim za pomoć
#8
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Pozdrav i dobro dosao na forum!
Svjetlo bi nocu svakako trebao gasiti, no i dalje je vazno da je kornjacama toplo. Trebalo bi ih na neki nacin grijati i nocu, idealno bi bilo ako imas neku manju prostoriju koju mozes zagrijati na barem kojih 22-23 stupnja. Ali budi jako oprezan sa stavljanjem zivotinja ispred radijatora, grijalica i slicnog da ih jos ne pregrijes!
Kolika i je uopce temperatura u stanu/kuci nocu?

Pisano: 02.02.2015
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Molim za pomoć
#9
Povremeno aktivan član
Povremeno aktivan član


See User information
Zakleo bih se da je ova "bolesna" kornjaca zivahnija danas mada i dalje zijeva na suvom :(. Davao sam joj juce sam antibiotik po rezimu koji sam ovdje na forumu pokupio. Nisam siguran dali sam subjektivan, dal vec posle prve doze mozE sutradan biti bolje. Iskreno nisam siguran ni da sam joj ga dao kako treba. mislim da je malo pokretljivija i vise ide u vodu. Nece da jede, na zalost! Za razliku od ove druge koja se totalno navikla i bas zdere. Gledacu da im obezbedim i nocu makar 24-25 strpeni. Valjda cemo iZgurati nedelju dana, tad mi stize akvarijum!
Hvala na savetima

Pisano: 02.02.2015
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Molim za pomoć
#10
Moderator
Moderator


See User information
Probaj ovu problematičniju staviti u neku staklenu posudu ili škaf pa ju posebno nahraniti, naprimjer pilećom jetricom ili srcem. Hrana ima boju i intenzivniji miris, treba vremena da se navikne, kornjačicama treba i vremena za adaptaciju i kada ti dođe akvarij opet će biti sve ispočetka.

Možda riba - pastrva ili sl.

Pisano: 03.02.2015
Ne treba se stidjeti priznanja da smo pogriješili, jer to drugim riječima znači da smo danas pametniji nego jučer. (A.Pope)
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum