NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM GALERIJA KONTAKT
  
   Registrirajte se na Kornjace.com!    Login  
Main Menu
Who is Online
11 korisnika su online (9 korisnika pregledavaju Forum)

Članovi: 0
Gosti: 11

više...
O kornjacama


Aktualno u forumu


Pregledava ovu temu:   1 Anonimnih korisnika






Par pitanja prije dolaska kornjače :)
#1
Početni član
Početni član


See User information
Pozdrav!

Evo, skroz sam friška tu, upravo se registirala i nadam se da cu pronaci sve kaj mi treba prije nego sto udomim jadnu kornjacu.


Naime, ja ni danas ujutro nisam znala da cu eto imati kornjacu ikad. Ugl, recimo da sam malu dragu zivotinjicu spasila od zle preprodavateljice kornjaca. Kroz par dana kad se vratim iz Zg cu ici po nju pa imam nekoliko dana da se informiram o osnovama.
Inace studiram biologiju, veliki sam ljubitelj zivotinja, trenutno imam psa, a imam i iskustva sa svim mogucim ljubimcima, stoga imam naviku brige, nije da sam bas se ubacila u ovo ko muha bez glave, ali eto sta je je, nikad nisam imala kornjacu i zapravo bi zamolila za osnovne informacije sta mi sve treba prije nego mi dođe. Pogledat cu i naravno tu na stranici.


BITNO Ima 3 godine, pa bi zamolila ako itko zna koliko bi mogla biti velika, cisto da znam planirati velicinu pocetnog akvarija. (s time da mi gospođa nije ni znala reci vrstu, ali pretpostavljam da je crvenouha, jer mi u Čk nemamo bas puno zoo shopova i oni koji jesu, imaju crvenouhe)

Postoji li mogućnost da je drzim u akvariju bez filtera i da joj svaki 3. dan mijenjam vodu i čemu služi uopce filter, jel bas za prociscavanje ili?

I jos nesto, kako podnose putovanja?

Hvala!


Pisano: 12.07.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Par pitanja prije dolaska kornjače :)
#2
Početni član
Početni član


See User information
Hej hej - dobrodošla na forum. I ja sam - apsolutno ''friški'' na ovome forumu, just for the record.
Moj savjet ti je da ooodmah u startu uložiš neki ''pošten komad novca'' i odmah napravš takav akvarij/terarij koji će u startu zadovoljiti sve potrebe kornjače što se tiče komoditeta jer je zbilja ''metar i po' akvarija'' neki nazovimo minimum za neko ozbiljnije držanje kornjača - PLUS ono što je jako bitno, da bude takav da ga možeš eventualno ''dograđivati'' u fazama. Ovakvim pristupom u startu daš malo više novaca, ali je dugoročno to najbolje rješenje. I što se tiče samih uvjeta za držanje kornjače i što se tiče - financija.
Što se tiče filtera... Svaka tebi čast na volji i želji da svaka tri dana mijenjaš vodu, ali... Vjeruj - nisi ni svjesna u što se upuštaš. Svaka tri dana mijenjati vodu je - gotovo pa nemoguće. Em što iziskuje dosta vremena za samu izmjenu, em što ta nova voda koju stavljaš u akvarij mora ''odležati'' neko vrijeme (najbolje ''preko noći'') da iz vode ishlapi klor, em što ćeš kornjačama stalno mijenjati temperaturu vode, em ćeš kornače stalno vaditi i stavljati u akvarij i mogu vrlo lako navući upalu pluća ... Znači - posla da se, da mi oprostiš na izrazu ''ukakiš u gaće''.
Kornjače nisu ''slatke male životinjice za po rukama i za goste'' - nego zahtjevaju svoj mir, svoje stanište, svoj životni prostor sa što manje stresa. Naravno da ih možeš i bubnuti u kakvu kantu i reći - imam kornjaču, ali... Ako zbilja želiš udomiti kornjaču i pružiti joj iole dobre uvjete za život - moj ti je savjet, a vjerujem da i ostali članovi ovoga foruma kao i svi drugi vlasnici kornjača koji nisu na ovome forumu - misle isto, napravi im/nabavi im u startu akvarij/terarij koji će zadovoljiti njihove potrebe.
Raspitaj se u okolici kod staklara za koliko bi ti napravili akvarij. Igrom slučaja - mi smo svoj akvarij dali raditi u zoo Shopu Pirana u Koprivnici (u takozvanoj ''šarenoj zgradi'' - Križevačka ulica, blizu Lidla) i bio je skoro pa duplo jeftiniji nego u Rijeci.
Što se putovanja tiče - putovanje podnose odlično, ali MORAŠ PAZITI da ih NIIIKAKO ne ''ulovi propuh''. Pod ''odlično'' se podrazumijeva da zanemarimo buku i negodovanje koju proizvode dok žele izaći iz transportera.
Ja sam ih osobno nekoliko puta vozio na relaciji Rijeka-Koprivnica i za njih sam nabavio jedan posebni plastični spremnik u koji se, igrom slučaja, točno ''na knap'' zaglavi ona rešetka iz električnog štednjaka i time ih osiguram da ne lutaju po autu (ooooo daa - bilo je i slučajeva da su izašle is kutije, a kako su vrlo pametne životinje i kad prvi put skuže ''sistem za bijeg' lovio sam ih po autu svakih nekoliko kilometara. Transportirati ju možeš i u mačjem transporteru samo još jednom ponavljam - PAZI DA NIJE NA PROPUHU niti na ''udaru klime''. Ja im osobno stavim mokru krpu na dno te moje kutije, a ako je zbilja vruće ih tokom puta malo skvasim sa vodom iz akvarija (NIKAKO sa vodom iz slavine!!!). Bitno je da ih nakon puta čeka ''smještaj'' - odnosno akvarij/terarij sa PRIPREMLJENOM vodom.
...
Što se tiče veličine.. Može biti velika, može biti mala - a sve zavisi u kakvom je okruženju i u kakvim je uvjetima bila do sada. Kornjače rastu sukladno svome staništu, pa ako je bila u skučenom akvariju - postoji vjerojatnost da je ostala ''mala'' odnosno, pošto je to vrlo relativan pojam - točnije je reći da je možda ostala puno manja u odnosu na kornjače koje su imale odlične uvjete staništa. Mi kad smo naše kornjače stavili u veliki akvarij - doooslovce su ''počele rasti na očigled'' a pogotovo se to vidi nakon ''ljetne rezidencije' kad ih iz Koprivnice gdje imaju svoj ''box'' vraćamo u Rijeku.
Za sada toliko, pa.. što te god još interesira - pitaj... A vjerujem da će i stariji članova foruma imati također puno toga za reći.

Pisano: 13.07.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Par pitanja prije dolaska kornjače :)
#3
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Citiraj:

Pisano od SheBiologist:
Pozdrav!

Evo, skroz sam friška tu, upravo se registirala i nadam se da cu pronaci sve kaj mi treba prije nego sto udomim jadnu kornjacu.


Naime, ja ni danas ujutro nisam znala da cu eto imati kornjacu ikad. Ugl, recimo da sam malu dragu zivotinjicu spasila od zle preprodavateljice kornjaca. Kroz par dana kad se vratim iz Zg cu ici po nju pa imam nekoliko dana da se informiram o osnovama.
Inace studiram biologiju, veliki sam ljubitelj zivotinja, trenutno imam psa, a imam i iskustva sa svim mogucim ljubimcima, stoga imam naviku brige, nije da sam bas se ubacila u ovo ko muha bez glave, ali eto sta je je, nikad nisam imala kornjacu i zapravo bi zamolila za osnovne informacije sta mi sve treba prije nego mi dođe. Pogledat cu i naravno tu na stranici.


BITNO Ima 3 godine, pa bi zamolila ako itko zna koliko bi mogla biti velika, cisto da znam planirati velicinu pocetnog akvarija. (s time da mi gospođa nije ni znala reci vrstu, ali pretpostavljam da je crvenouha, jer mi u Čk nemamo bas puno zoo shopova i oni koji jesu, imaju crvenouhe)

Postoji li mogućnost da je drzim u akvariju bez filtera i da joj svaki 3. dan mijenjam vodu i čemu služi uopce filter, jel bas za prociscavanje ili?

I jos nesto, kako podnose putovanja?

Hvala!



Pozdrav i dobro dosla na forum!

Ako kornjaca ima samo tri godine onda su male sanse da se radi o crvenouhoj kornjaci jer je njihov uvoz zabranjen vec dugi niz godina. Zbog te zabrane zadnjih je godina u Hr. uvezeno puno vrsta kornjaca, sve od patuljastih Kinosternida koji narastu do 10-15 cm, pa sve do ogromnih Pseudemysa koji rastu do 40-45 cm. Sve te kornjace su bile distribuirane po cijeloj Hrvatskoj jer drugih u to vrijeme nije bilo.
Tako da dok tocno ne znas sto imas, u kojem je kornjaca stanju, da li je zakrzljala ili ne, ne znas da li ce ti trebati smjestaj 80 cm duzine ili cak 250 cm duzine ako se bas potrefi najveca vrsta.

Sto se tice filtracije ona je izuzetno vazna i bez nje je dugorocno drzanje kornjace jako tesko. Na pocetku neko vrijeme dok se ne raspitas i ne ustedis novac mozes rucno mijenjati vodu, ali to nije dugorocna solucija.
Tebi bi kao biologu trebao biti poznat dusikov ciklus (amonijak=>nitriti=>nitrati), osnovni princip na kojem sva vodena stanista u prirodi funkcioniraju i opstaju. Isti taj ciklus treba postici u akvariju, to je ono sto mi akvaristi zovemo bioloska filtracija, najvazniji tip filtracije.

Kada dobijes kornjacu dan-dva joj sada po ljeti nece biti nista ako odmah nemas smjestaj za nju. Idealno bi bilo da ti trenutna vlasnica posalje sliku pa da odmah vidimo o kojoj se vrsti radi. Vazno je odrediti tocnu vrstu, da sada napamet ne kupujes opremu. A u međuvremenu ti savjetujem da procitas clanak o smjestaju koji vrijedi za sve vrste vodenih kornjaca, a dobijes ideju kako sve funkcionira i sto je sve potrebno: LINK

Vodene kornjace se transportiraju na suhom, najbolje ih je staviti u kartonsku ili neprozirnu plasticnu kutiju s rupama za zrak da budu u mraku. Za transport od nekoliko sati kornjacu nije potrebno namakati. Samo treba pripaziti da se kutija ne pregrije (na suncu npr.) ili da zivotinju ne prepuse i ne pothladi klima.


Pisano: 13.07.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Par pitanja prije dolaska kornjače :)
#4
Početni član
Početni član


See User information
Kornjaca stigla, akvarij sam nabavila stakleni 100x30x40 i slozila kamenje tak da ima di gore. Inace, prvi dan je bila dosta uplasena ali sad je vec 3. dan i luda je. Zeli van iz akvaterarija, plazi po kamenju i cini mi se da joj je skroz ok, cak mi sama dolazi do ruke dok joj stavljam hranu. Uvijek kad sjednem na kauc do police s akvarijem dođe do najblizeg stakla i promatra, a i zveckanje one kutijice briketima joj je poznato i ona uvijek dođe blize staklu.
Nije da ju uznemiravam, ali je zeljna paznje, kolko god to cudno zvucalo :D
Spavala je prvo pod vodom, a sad dok sam ja u sobi zna i drijemati s glavicom iznad vode.
Zasad cu joj mijenjat vodu kolko god cu moci a s vremenom cu nabaviti filter sigurno.
Kaj se tice vrste neznam.. Po mojoj sposobnosti determinacije radi
se o Trachemys scripta scripta.

Hvala na savjetima :)

Pisano: 25.07.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh


Odg.: Par pitanja prije dolaska kornjače :)
#5
Vrlo aktivan član
Vrlo aktivan član


See User information
Kako je kornjaca, da li se u potpunosti prilagodila novim uvjetima i da li si uspjela nabaviti sto od opreme?
Ako nisi 100% sigurna o kojoj se vrsti radi postavi slike da utvrdimo, da je znas pravilno hraniti.

Pisano: 03.08.2014
Twitter Facebook Google Plus Linkedin Del.icio.us Digg Reddit Mr. Wong Vrh







You can view topic.
You ne možeš start a new topic.
You cannot reply to posts.
You ne možeš edit your posts.
You ne možeš delete your posts.
You ne možeš add new polls.
You ne možeš vote in polls.
You ne možeš attach files to posts.
You ne možeš post without approval.
You ne možeš use topic type.
You ne možeš use HTML syntax.
You cannot use signature.
You cannot create pdf.
You cannot get print page.

[Detaljna pretraga]





NASLOVNA O KORNJAČAMA O NAMA FORUM DOWNLOAD KONTAKT

Copyright 2015 by www.Kornjace.com  |  Powered by Viva Chelonia © 2015 Viva Chelonia  |  Design by 7dana Impressum